Hlavní navigace

MojeID už je evropské

19. 7. 2022

Sdílet

Uživatelé služby mojeID s aktivovaným přístupem ke službám veřejné správy se od července mohou přihlašovat k takovýmto on-line službám nejen v Česku, ale nově také v dalších evropských zemích. 

Autor: CZ.NIC

Mezi ty, které jsou nyní uživatelům mojeID běžně dostupné, patří veřejné portály Slovenska, řada systémů EU institucí nebo portály pro správu domén několika evropských doménových registrů. Služba mojeID s téměř 870 tisíci uživatelskými účty je prvním českým nestátním autentizačním prostředkem, který toto občanům Česka umožňuje.

„Na eIDAS uzel, českou mezinárodní bránu, který také provozuje sdružení CZ.NIC, je aktuálně navázáno 22 zemí z 29 možných (počítá se celé EHS). Chybějí již jen Island, Irsko, Norsko, Bulharko, Maďarsko, Rumunsko a Lichtenštejnsko, které svoje uzly nezprovoznili. U ostatních zemí tedy již existuje infrastruktura, na kterou je napojena řada elektronických služeb příslušných států. Ty jsou nově dostupné právě pro uživatele mojeID,“ uvedl Jaromír Talíř, který ve sdružení CZ.NIC za vývoj služby mojeID odpovídá.

Přestože zatím neexistuje oficiální seznam portálů v každé zemi, z něhož by bylo jednoznačně vidět, jaké služby jsou pro občany jiných zemí dostupné, lze z provozních logů mezinárodní brány zjistit, do kterých zemí se uživatelé z Česka nejvíce přihlašují.

„Z naší komunikace se slovenskými kolegy vyplývá, že mezi nejpoužívanější patří portál slovenské finanční správy a obecný portál veřejné správy. Dále máme informace o tom, že se uživatelé z Česka velice často přihlašují k evropskému centrálnímu autentizačnímu systému (EU Login), za ním se skrývají například portál Evropské občanské iniciativy nebo portál pro dotace a výběrová řízení. Třetí oblast, kterou určitě nesmím vynechat, je správa doménových jmen. V tomto případě je nyní mojeID možné využít pro komunikaci s národními doménovými registry Estonska nebo Dánska,“ doplnil Jaromír Talíř.

Více informací najdete třeba na sesterském webu Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality