Hlavní navigace

Na Valentýna s hackerem na ryby

14. 2. 2019

Sdílet

Phishing je jedna z nejvyužívanějších a nejjednodušších technik, jak získat a zneužít uživatelská data. Jedná se o metodu, kdy zločinci využívají podvodné triky s cílem získat informace od online uživatelů – od hesel po čísla kreditních karet, detaily bankovních účtů a další citlivé údaje.

Phishingové e-maily a webové stránky často na první pohled působí zcela legitimně, nicméně vyzývají příjemce k bezodkladnému poskytnutí osobních dat. Vztahují se většinou k aktuálním událostem, ať už se jedná o velké sportovní akce nebo svátky. Proto i svatý Valentýn není žádnou výjimkou.

Celkový počet pokusů navštívit podvodné stránky, které detekovaly a zablokovaly systémy Kaspersky Lab v první polovině února, tedy v čase krátce před původně anglosaským svátkem zamilovaných, dramaticky narostl z dvou milionů v roce 2018 na letošních 4,3 milionů. Mezi nejohroženější státy podle statistiky patří Brazílie (více než 6,4 % detekovaných útoků), Portugalsko (přes 5, 8 %) a Venezuela (5, 5 %). Následovalo Řecko s 5,3 % a Španělsko 5,1 %.

Detailnější analýza rizikových e-mailů prokázala, že podvodníci záměrně zneužívají především dárkové zboží na objednávku a léky podporující sexuální výkonnost. Používají je jako léčku pro nalákání uživatelů, kteří chtějí potěšit a obdarovat své milované. Tento fakt opět potvrzuje zjištění dřívějšího průzkumu Kaspersky Lab, že pokud jde o lásku, rozum jde často stranou.

„Náš výzkum ukázal, že není rozdílu mezi phishingovými aktivitami postihujícími velké sportovní události, podvodné platby nebo aktivity s romantickým nádechem. Všechny cílí na uživatelovy emoce, ať už se jedná o nadšení, stres nebo ryzí lásku. Hackeři tak dokáží jako zlodějský nástroj využít téměř cokoliv. Detekovaný nárůst podvodů nám připomíná, že bychom vždy měli být opatrní při surfování po internetu, a to i ve zdánlivě nevinných případech, kdy nakupujeme květiny pro naše milované,“ varuje Andrej Kostin, Senior Web-Content Analyst společnosti Kaspersky Lab.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?