Hlavní navigace

Nástroje Hacking Teamu začali hojně využívat hackeři - i pro slídění hotelové Wi-Fi

11. 8. 2015

Sdílet

Zneužití špionážních programů Hacking Teamu následovalo po úniku souborů firmy, které se dostaly na veřejnost na začátku léta.

Analytici Kaspersky Lab objevili elitní špionážní jednotku Darkhotel v roce 2014. Skupina infiltrovala Wi-Fi sítě v luxusních hotelech, aby mohla sledovat vybrané vysoce postavené manažery. Od července k tomu využívala zero-day zranitelnost ze sbírky Hacking Teamu, hned po jejím zveřejnění 5. 7. 2014.

Vzhledem k tomu, že Darkhotel nefiguroval mezi zákazníky Hacking Teamu, zdá se, že soubory zneužil až po jejich úniku na veřejnost.

Není to přitom jediná zero-day zranitelnost využívaná skupinou Darkhotel. Podle odhadů v posledních letech probrali několik zero-day zranitelností Adobe Flash Playeru a pravděpodobně do tohoto arzenálu investovali velké finanční prostředky.

V roce 2015 Darkhotel rozšířil působnost po celém světě a pomocí spearphishingu zacílil na Severní a Jižní Koreu, Rusko, Japonsko, Bangladéš, Thajsko, Indii, Mosambik a Německo.

Při útocích v roce 2014 a dříve skupina zneužila podpisové certifikáty a zapojila neobvyklé metody, jako bylo nabourání se do hotelových Wi-Fi sítí. V roce 2015 je využívali dále, ale analytici odhalili mimo jiné i nové varianty spustitelných souborů, využití sociálního inženýrství a zapojení zero-day zranitelnosti od Hacking Teamu.

Od loňského roku skupina pracovala na vylepšení obranných technik, například na rozšíření technologie proti odhalení. Verze Darkhotel downloaderu pro rok 2015 je navržena tak, aby identifikovala antivirová řešení od 27 výrobců s cílem je obejít.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?