Hlavní navigace

Nebezpečný trojský kůň "maže" data z disku

18. 5. 2011

Sdílet

Eoin Ward ze společnosti Symantec počátkem týdne upozornil na nového trojského koně s názvem Trojan.Fakefrag, který se vydává za legitimní program na opravu počítače. Je součástí softwaru, jenž uživatelům slibuje "zrychlit pevný disk a opravit na něm chyby". I když podobné programy nejsou žádnou novinkou, tento škodlivý kód zachází dál, než jeho konkurence. "Trojan Fakefrag se snaží zvýšit pravděpodobnost, že si software s názvem Windows Recovery zakoupíte tím, že úmyslně disk zpomaluje a způsobuje problémy," uvedl Ward.

Trojský kůň mimo jiné naoko maže data a ikony na ploše. To vše je doprovázeno výzvami, které jsou nerozeznatelné od pravých chybových hlášení Windows. "Při čtení dat se vyskytla chyba," píše se například v jednom z hlášení. "Pro její opravu spusťte diagnostickou kontrolu disku." Pokud uživatel klikne na "Ok", spustí tak na svém počítači podvodnou aplikaci Windows Recovery. Ta následně oznámí nalezení několika chyb a uživateli nabídne jejich odstranění, pokud si koupí plnou verzi programu - za 80 dolarů.

"Tento trojský kůň je opravdu velmi přesvědčivý," dodává Ward s tím, že data, která Fakefrag "maže", ve skutečnosti z disku nemizí, ale jsou pouze přesouvána do neviditelných složek.

 

Úvodní foto: © fergregory - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?