Hlavní navigace

Nenecháme si krást patenty, říká Apple a žaluje HTC

4. 3. 2010

Sdílet

Apple žaluje HTC za telefony s Google Android

Americká společnost Apple podala žalobu na tchajwanského výrobce mobilních telefonů HTC za porušení dvacítky patentů souvisejících se zařízením iPhone. HTC měla podle šéfa Applu Steva Jobse ukrást technologie tykající se uživatelského rozhraní, základní architektury i samotného hardwaru, tedy de facto úplně všeho, a použít je ve svých chytrých mobilních telefonech. Tato zařízení značky HTC jsou navíc shodou okolností postaveny na operačním systému Google Android, což zatahuje do celého sporu dalšího technologického giganta.

„Můžeme nečinně sedět a sledovat konkurenci, jak si přivlastňuje naše patentované vynálezy, nebo s tím můžeme něco udělat. Rozhodli jsme se s tím něco udělat,“ zdůvodňuje Jobs podání žaloby u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) a okresního soudu v Delaware. „Myslíme si, že obchodní soutěžení je dobrá věc, ale naši konkurenti by měli vytvářet své vlastní originální technologie a ne krást ty naše,“ ostře kritizuje šéf Applu společnost HTC a zřejmě i Google .

Čtěte také: Google svůj Nexus One v Číně nepředstaví

Pikantní na celém sporu je právě zdánlivě nenápadná účast Googlu. Apple sice žaluje HTC, ale předmětem sporu je především podoba uživatelského rozhraní, což je záležitost operačního systému Android, a tedy společnosti Google, která jej vyvíjí. Loňský odchod Erica Schmidta (současný šéf Googlu) z představenstva firmy Apple z důvodů "možného konkurování firem v budoucnu" tak byl zjevně prozíravý. Zvláště když vezmeme v úvahu letos představený telefon Google Nexus One, který vyrobil kdo jiný než HTC. Úhlavním nepřítelem Nexusu není totiž nikdo jiný než iPhone. Tohle bude opravdu zajímavý spor...

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?