Hlavní navigace

Netbooky zažily v roce 2009 nebývalý boom: prodejnost stoupla o 103 %

23. 12. 2009

Sdílet

Netbook je skokanem roku mezi počítači za rok 2009

Pokud bychom měli v IT světě udělovat titul skokan roku 2009, oceněny by byly především smartphony a netbooky. Právě u nejmenších počítačů to možná ještě před rokem nikdo nečekal. Malé, špatně ovladatelné a nevýkonné stroje. Takový byl náhled na netbooky většiny výrobců. Dnes je naprosto běžné je vidět v kavárnách, přednáškových sálech, ale i v metru. Lidé si totiž tyto malinké "hračky" nakonec přeci jen rychle a oblíbili, a to především díky jejich nízké ceně, malé váze a dlouhé výdrži baterií.

Podle statistik a odhadů společnosti DisplaySearch lze očekávat, že letošní prodeje netbooků přesáhnou hranici 33 miliónů kusů. V porovnání s loňskými 16,4 milióny prodaných netbooků jde o 103% nárůst. Nejprodávanější v tomto novém segmentu jsou stroje značky Acer, které tvořily ve třetím kvartálu letošního roku 21,4 procenta všech prodejů. Druhé místo patří společnosti HP, která je nejprodávanější značkou v kumulativním součtu všech typů počítačů, s 16 procenty.

V příštím roce se ale očekává zpomalení trendu růstu prodejnosti netbooků. Jejich místo mají totiž z části zaujmout především ultratenké laptopy, které jsou výrazně výkonnější. Jejich cena má jít totiž v příštím roce výrazně dolů, což se u netbooků nedá příliš očekávat. Jejich cena už de facto nemá kam klesat.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?