Hlavní navigace

Netbooky brání Microsoftu v dosažení vyšších zisků

24. 2. 2009

Sdílet

Microsoft bojuje s krizí

Když softwarový gigant letos v lednu propustil 5000 pracovníků, byla to voda na mlýn na některých analytiků, kteří se začali předhánět v odvážnosti svých prognóz, které se typicky opíraly o fakt, že se jednalo o první velké propouštění v historii podniku. Mezi argumenty pro zeštíhlení Microsoftu figurovaly požadavky akcionářů, neuvadající úspěchy konkurenční společnosti Apple nebo právě globální ekonomické zpomalení. My se však v našem příspěvku budeme zabývat jiným problémem Microsoftu, kterým jsou v současnosti všemi pády zmiňované netbooky.

Tyto malé přenosné počítače, vyznačující se kromě kompaktních rozměrů také další výhodou v podobě dostupné pořizovací ceny, se totiž staly fenoménem roku 2008. Microsoftu však jejich úspěch příliš nesvědčí, neboť na nich nevydělává tolik, jako na klasických noteboocích (byt´ se dnes rozdíly v těchto kategoriích postupně smývají).

 

Netbooky jsou trnem v oku

Přestože Microsoft v daném období globálně rostl, bylo to především díky serverovým produktům. Desktopová Windows naopak zaznamenala propad prodejů asi o 8%. A právě netbooky, jejichž relativně nízký výkon nedovoloval nasazení Windows Vista, jsou zřejmě vinny. Většina uživatelů, kteří si netbook pořídili, na něm totiž požadovala starší, byť stále oblíbená  Windows XP, jejichž prodejní cena byla znatelně nižší než u Windows Vista. Značnou část na trhu netbooků (hovoří se o 30%) si ukrojily rovněž různé linuxové distribuce, což pro Microsoft znamená další výpadek příjmů. Majitelé netbooků si také nekupují licence Microsoft Office tak často, jak by si Microsoft přál.

Microsoft si všechny tyto problémy zřetelně uvědomuje a již také přichází s jejich řešením. Windows 7 budou mít vlastnosti vhodné pro provoz na netboocích, což by mělo opět snížit podíl linuxu na celkovém trhu. Změny v politice společnosti lze zaznamenat také v oblasti Office produktů, kde budou nabízeny různé nízkonákladové varianty (na on-line bázi). Budou tato opatření stačit nebo jsme svědky "pádu říše římské"?

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?