Hlavní navigace

Intel Atom pro smartphony a tablety - výdrž až 5 hodin přehrávání videa

7. 5. 2010

Sdílet

 

Společnost Intel se uvedením nové platformy údajně připravuje na novou vlnu poptávky po čím dál oblíbenějších přístrojích, jako jsou inteligentní telefony, tablety a další mobilní kapesní zařízení.

 

„Platforma zahrnuje rodinu procesorů Intel Atom Z6xx (dříve Lincroft), Intel Platform Controller Hub MP20 (dříve Langwell) a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem (dříve Briertown).

Platforma byla přerozdělena tak, aby zahrnovala procesor Intel Atom Z6xx, který kombinuje jádro procesoru 45nm Intel Atom s 3D grafikou, možností pro kódování a dekódování videa a ovladači displeje v jednom SoC řešení. Platforma rovněž zahrnuje ovladač Platform Controller Hub MP20, který zajišťuje podporu pro řadu funkcí na systémové rovině a pro I/O bloky. Specializovaná MSIC pak provádí integraci příkonu a dobíjení baterie, stejně jako konsolidaci analogových a digitálních komponent.

Celkově tyto nové čipy dokážou podle Intelu nabídnout podstatně úspornější provoz – ve stavu nečinnosti je spotřeba energie údajně nižší více než 50krát; při audio provozu bylo dosaženo více než 20násobné úspory a při prohlížení internetu nebo sledování videa dvounásobné až trojnásobné úspory energie v porovnání s produktem starší generace od společnosti Intel.

Díky tomu budou zařízení postavená na tomto čipu moci zákazníkům teoreticky nabídnout životnost baterie více než 10 dní v pohotovostním režimu, až dva dny přehrávání audio záznamů a 4 až 5 hodin prohlížení internetu a sledování videa. Intel slibuje 1,5–3krát vyšším výkon, 2–4krát lepší grafiku, 4krát vyšším výkon v JavaScriptu a podpoře dekódování full HD videa (1080p) či nahrávání ve formátu 720p H.

Intel Atom

SoC vychází z roviny C6 v původním designu procesoru Intel Atom, zahrnuje nové vysoce úsporné formáty (S0i1 a S0i3), díky nimž SoC dosahuje 100 mikrowattů. Intel na úrovni platformy implementoval nový přístup práce s operačním systémem, který dokáže řídit procesor v době nečinnosti i činnosti napříč všemi aspekty systému na základě scénáře použití. Tento softwarově řízený postup dokáže uplatnit řízený příkon a „clock gating“ napříč všemi výkonnostními segmenty SoC a různými úrovněmi napětí. Vedle toho Intel použil zcela nový high-K 45nm2 LP SoC proces pro podporu rozmanitých tranzistorových návrhů s širokým rozpětím vysokonapěťové I/O.


Dostupnost

Rodina procesorů Intel Atom Z6xx, Intel Controller Hub MP20 a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem jsou dostupné již dnes. Nová platforma podporuje široké spektrum škálovatelných frekvencí: až 1,5 GHz pro špičkové inteligentní telefony a 1,9 GHz pro tablety a další kapesní zařízení. Čipy rovněž nabízejí podporu pro Wi-Fi, 3G/HSPA a WiMAX plus řadu dalších operačních systémů včetně systémů Android, Meego a Moblin.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?