Hlavní navigace

Novináři v manifestu hájí web před papírem

14. 9. 2009

Sdílet

Internetový manifest

Skupina německých internetových novinářů a blogerů se rozhodla podpořit žurnalistiku na webu a vydala manifest, kterým se snaží vyprovokovat "strnulá" tradiční média k podřízení se síle pokroku. Ten má spočívat v přechodu na multimediální způsob podávání zpráv a přímé komunikaci se čtenáři, posluchači či diváky.


"Internet vytváří jiné publikum, jiné podmínky pro podnikání a jiné kulturní možnosti. Média musí své pracovní postupy přizpůsobit současné technologické realitě, ne ji popírat či s ní bojovat. Je povinností médií tvořit žurnalistiku v co nejlepší podobě založenou na dostupné technologii - to zahrnuje nové žurnalistické produkty i postupy," říká první ze sedmnácti bodů manifestu.


"Článek 5 německé ústavy nezakládá právo na ochranu některých povolání nebo technicky tradičních obchodních modelů. Internet stírá technologické hranice mezi amatéry a profesionály. Proto se musí privilegium svobody tisku vztahovat na každého, kdo může přispět k plnění úlohy žurnalistiky. Rozlišení kvality nevede mezi placenou a neplacenou, ale mezi dobrou a špatnou žurnalistikou," nabádá manifest k respektování různých typů autorů.


Českou verzi internetového manifestu si můžete přečíst zde a udělat si tak vlastní názor na jeho obsah.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?