Hlavní navigace

Nový polymer by mohl umožnit rychlou opravu rozbitého displeje

20. 12. 2017

Sdílet

Tým vědců z Japonska objevil nový typ skla, který se za pokojové teploty dokáže sám „uzdravit“. Nový odlehčený polymer, popsaný v časopise Science, pochází od skupiny badatelů vedených profesorem Takuzo Aidou z tokijské univerzity. Nazývá se „polyether-thiomočovina“ a je schopen samoopravování po pouhém vyvinutí určitého tlaku ruky.

Samoopravovací polymery nejsou ničím novým, ale na rozdíl od podobných typů skla se tento dokáže opravit za pokojové teploty. „Vysoká mechanická odolnost a schopnost samoopravování mají tendenci se vzájemně vylučovat,“ napsali badatelé. „Ve většině případů je pro opravu nutné ohřátí na vysoké teploty od 120 stupňů nahoru […].“

Guardian uvádí, že polymer náhodou objevil doktorand tokijské univerzity Yu Yanagisawa, který z látky plánoval udělat lepidlo. Zjistil, že se hrany odřezaného povrchu po zmáčknutí na 30 vteřin při 21 stupních Celsia spojují. Materiál se vrátil ke své původní síle za pouhých několik hodin.

„Doufám, že se opravitelné sklo stane novým ekologickým materiálem, který nebude potřeba vyhodit, pokud se rozbije,“ řekl Yu NHK a dodal, že svá zjištění potvrdil několikerým zopakováním experimentu.

Samoopravitelné sklo bylo využité u modelu LG G Flex 2 z roku 2015, i když v tomto případě bylo pouze na zadním panelu přístroje a nedokázalo se zotavit z většího poškození.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?