Hlavní navigace

O2 se dělí na dvě samostatné firmy, část akcionářů nesouhlasí

1. 6. 2015

Sdílet

Ode dneška tak po původní O2 fungují dvě telekomunikační firmy s odlišným předmětem podnikání: retailový operátor O2 a velkoobchodní správce infrastruktury Cetin. Dochází přitom k naprostému oddělení obchodního a manažerského vedení a řízení obou společností včetně bezpečnostních, informačních a kontrolních systémů.

„Účelem rozdělení je dosáhnout toho, aby nové společnosti fungovaly jako dvě po všech stránkách nezávislé a samostatné hospodářské jednotky schopné samostatně rozvíjet svůj unikátní tržní potenciál,“ uvedl Tomáš Budník, předseda představenstva a generální ředitel O2.

Nové společnosti si rozdělí dosavadní podnikání původní společnosti O2 CR. Cetin se zaměří na plánování, výstavbu a provozování mobilních sítí, metalických i optických pevných sítí, včetně celoplošné vysokokapacitní sítě datových komunikací pro všechny operátory na trhu. O2 zůstane činná v oblasti maloobchodu a poskytování služeb koncovým zákazníkům.

Mezi společností O2 a jejími dceřinými společnostmi (včetně O2 Slovakia) na straně jedné a Cetinem a dalšími společnostmi ze skupiny PPF na straně druhé prý nebudou existovat jakékoliv nadstandardní vztahy, které by mohly popírat účel rozdělení.

„Zaměstnance obou firem jsme informovali, že jsou nyní pouze ve vztahu čistě obchodním, který nebude nijak brát v potaz historické vazby,“ vysvětlil Budník.

Rozdělení však napadá část akcionářů, která s ním nesouhlasí. Pravděpodobně až soud rozhodne, zda valná hromada, která rozdělení posvětila, byla oprávněná takový krok udělat.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?