Hlavní navigace

Oboustranný tisk jako standard od ledna 2012

30. 11. 2011

Sdílet

V roce 2009 přijala Evropská unie novou směrnici (2009/125/EC Energy-related Products Directive) zaměřenou na úspory energie a ostatních zdrojů při výrobě, provozu a likvidaci zařízení a produktů spotřebovávajících elektrickou energii.

Vzhledem k této iniciativě EU zformulovali zástupci tiskařského průmyslu dobrovolnou dohodu, podle níž zavedou do svých zařízení různé nástroje tak, aby dosáhli nových nařízení EU. Zúčastnění výrobci se zavázali, že splní kritéria této dohody minimálně v 90 procentech svých prodaných produktů.

Oboustranný tisk je proti jednostrannému výhodnější z hlediska ekonomického a i vzhledem k zátěži životního prostředí. Tisk vícestránkového dokumentu oboustranně znamená poloviční spotřebu papíru, úsporu energie a následné snížení emisí CO2 vznikajících při výrobě papíru.

Například společnost, která za měsíc vytiskne průměrně 10 000 stran, může ročně, pokud se dokumenty tisknou jen duplexem, ušetřit až 60 000 listů papíru. To se pozitivně odrazí jak na životním prostředí, tak na optimalizaci nákladů na tisk.

Ve výše uvedené dohodě výrobců tiskových řešení je automatický duplex novým požadavkem pro barevné systémy s kapacitou 40 až 50 stránek za minutu, pro černobílá zařízení s kapacitou 45 až 65 stránek za minutu. Čtvrtý oddíl direktivy EU poukazuje na speciální ekologický design zobrazovacích zařízení (kopírovacích strojů, multifunkčních systémů, tiskáren, faxů) a jmenuje seznam požadavků, které musí produkty od výrobců splňovat.

Například společnost Konica Minolta bude mít u většiny svých tiskáren schopných oboustranného tisku ve svých driverech nastaven duplex jako základní nastavení.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?