Hlavní navigace

Océ na Ipexu předvedlo (nejen) novou generaci velkoformátových tiskáren

20. 6. 2010

Sdílet

V letošním ročníku definitivně převládly digitální tiskové technologie nad ofsetovou klasikou a digitální svět nenechal nikoho na pochybách, že se začíná psát nový věk polygrafie. Prezentovaly se tu všechny světové značky a nechybělo ani Océ, které v hale 12 vystavilo na ploše přes 1000 m2 všechny své poslední novinky.

Svým způsobem historickou událostí pro Océ bylo společné představení tiskového systému Canon ImagePress C7000VP sofwarově propojeného s Océ PrismaPrepare. Umístění tiskárny Canon na Océ expozici a propojení s Océ softwarem naznačilo, že společné působení obou značek bude hlubší a intenzivnější než jen sdílení prodejních kanálů.

Océ letos na Ipexu představilo zástupce všech nabízených technologií, vždy v kontextu typického workflow, nejběžnějších aplikací a plné softwarové podpory pro ten který obor tisku.

Elektrografie s LED generací obrazu, využívaná u archových produkčních černobílých tiskáren řady Océ VarioPrint 5xx0, tonerových kontinuálních digitálních tiskových  černobílých systémů řady Océ VarioStream 71xx/7xx0/8xx0 a řady plnobarevných produktů Océ ColorStream 10xx0 Flex, byla zastoupena modelem Océ ColorStream 10000 Flex s bezkontaktní fixací toneru.

Černobílé archové tiskárny řady Océ VarioPrint 2xx0/3xx0/4xx0/6xx0 a plnobarevné archové tiskárny řady CPS, které naopak využívají unikátní technologii Océ Copy Press System, odvozenou od principu ofsetového tisku a nabízenou jen společností Océ, pak na Ipexu reprezentovala nejrychlejší archová černobílá tiskárna na světě Océ VarioPrint 6320 Ultra, která používá technologii Océ Gemini Instant Duplex pro oboustranný tisk v jednom průchodu s absolutní předozadní registrací.

Přestaven byl i zástupce historicky nejmladší generace produkčních inkjetových kontinuálních tiskáren - Océ JetStream 1000. Jedná se o nejmenšího plnohodnotného reprezentanta řady tiskových systémů Océ JetStream 500/1000/750/1500/1100/2200/2800/3300, které využívají piezoelektrickou Drop-On-Demand inkoustovou technologii s možností řízení velikosti tiskového bodu.

Ze softwarových produktů Océ, určených pro řízení a podporu workflow digitálního produkčního tisku, byly na Ipexu poprvé představeny dva produkty, oba určené pro oblast PoD tisku – tedy tisku knih, manuálů, skript atp. Jedním z nich je nová verze SW Océ PrismaPrepare pro předtiskovou přípravu „surových“ pdf dat do podoby, jakou mají být zpracována, včetně možnosti využití „full-bleed tabs“ - oddělovačů, tištěných na okraj stránky publikace bez nutnosti používat pro oddělovače speciální, vysekávaná média. Díky této inovaci jsou tištěné publikace dle zástupců Océ přehlednější a jsou méně náchylné na mechanické poškození. Druhou softwarovou premiérou je Book Module tiskového serveru Océ Prisma Production, který slouží k optimalizaci organizace tisku malých nákladů velkého počtu titulů knih a publikací (což je jednoznačný světový trend) různých formátů na kontinuálních tiskových systémech. Tím je zajištěno nejen optimální využití kontinuálních tiskových strojů, ale prostřednictvím skenovacích stanovišť i věcná a „logistická“ správnost produkce.  

Divize GraphicArts představila v evropském prostředí oficiálně poprvé novou generaci vysokokapacitní velkoformátové UV flatbed tiskárny pro POP – Océ Arizonu 550 GT, která však již nyní sbírá jedno ocenění za druhým. Nechyběla  velkoformátová tiskárna Océ ColorWave 600, pracující na principu technologie "Océ Crystal Point", která využívá pro tisk kuličky toneru, tzv. Océ Toner Pearls. Ty se v průběhu tisku mění na gel a ten je – podobně jako u inkoustových technologií – vystřikován na papír, kde krystalizuje a vytváří tak zářivé, voděodolné tisky té nejvyšší kvality. Tiskárna Océ ColorWave 600 byla na Ipexu premiérově doplněna o navíječ, který zajišťuje tisk roll to roll. Tím odpadla nutnost přerušení tiskové produkce, která byla dosud limitována nosností integrovaného vykladače. Toto řešení je určeno pro velké objemy tisků malých nákladů plakátů např. pro potřeby obchodních řetězců apod.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?