Hlavní navigace

Ochrana osobních dat bude v Evropě více regulovaná

7. 7. 2015

Sdílet

K nové regulaci EU přistupuje zejména proto, že stará úprava pochází ještě z roku 1995. “V roce 1995 ztratit například osobní údaje zákazníků znamenalo předat někomu fyzicky třeba i několikakilovou složku papírů. V dnešní době jde o jeden klik myší, který můžete udělat úmyslně nebo také nedopatřením,“ připomenul Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica.

Pro firmy jde o vhodnou příležitost, jak vylepšit zabezpečení proti úniku dat na úroveň požadovanou EU. Podle průzkumu, který uskutečnila Safetica v tuzemsku, právě to dosud schází 58 procentům firem.

Až 60 procent českých firem z výzkumu Safetica zatím však nemá dostatek konkrétních informací o společné evropské regulaci ochrany osobních údajů. Valná většina z nich přitom osobní údaje, například data svých zaměstnanců, zpracovává.

Až 69 procent firem neví o chystaném opatření najmout tzv. Data Officer, tedy inspektora ochrany osobních údajů, ve firmách nad 250 zaměstnanců. O možnostech podání stížností u národního regulátora pak neví shodných 69 procent respondentů výzkumu Safetica.

Tyto stížnosti mohou být podány proti prohřeškům při zpracování osobních údajů, a to i když jsou zpracovány kdekoliv jinde v EU.

Dvouleté přechodné období do plné platnosti těchto opatření ovšem podle 66 procent dotázaných není postačující pro update softwarových a jiných mechanismů pro ochranu dat ve firmách.

„Je pravda, že české firmy v softwarových nástrojích pro prevenci úniku dat pokulhávají. Nicméně je dobré podívat se na to, jak citlivě spotřebitelé vnímají nakládání s jejich daty uvnitř firem. Téma ochrany digitálních dat je tedy mnohem víc než právní otázka. Jde především o posílení konkurenceschopnosti firmy v tržním prostředí,“ dodal Mahdal.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?