Hlavní navigace

Office 2010 oficiálně přichází i na český trh

27. 5. 2010

Sdílet

Nové verze Office a SharePointu jsou nyní výrazněji propojeny, přičemž SharePoint se nyní snaží nabídnout jednodušší a přehlednější rozhraní vhodné i pro méně zkušené uživatele. K dalším novinkám patří podpora off-line práce na on-line dokumentech, možnost editace dokumentu více uživateli současně nebo nabídka hostovaných aplikací Office Web Aps použitelných z internetových prohlížečů.

Všechny aplikace Office 2010 nyní disponují rozhraním s tzv. pásem karet, v žádné sadě nyní nechybí elektronický poznámkový blok OneNote. Řadu novinek ovšem disponují i jednotlivé aplikace. Word nyní nově nabízí funkci automatického překladu do/z různých jazyků (je podporována i Čeština), k dispozici je zde zdokonalené vyhledávání s náhledem nalezeného kontextu, zjednodušeno třeba bylo i vkládání a dodatečné úpravy obrázků.

PowerPoint se může pochlubit mimo jiné poměrně širokými možnostmi formátování a úprav vloženého videa, organizačními diagramy umožňující vložení fotografií osob nebo efekty aplikovatelnými na obrázky; k dispozici jsou rovněž nové efektní 3D přechody. Každou prezentaci lze nyní rozdělit do několika sekcí a lze ji „vysílat“ v reálném čase prostřednictvím webu. Skupinovou spolupráci má usnadnit i možnost porovnání různých verzí prezentací.

I v Excelu bylo zdokonaleno hledání, které je nyní nabízeno i ve filtrech dat, podstatně více možností poskytuje i podmíněné formátování. Výraznou novinkou jsou takzvané minigrafy, které jsou schopny zobrazit v rámci buňky například časový trend vývoje vybraného parametru. Zjednodušeno bylo použití kontingenčních tabulek, které jsou dále dokresleny kontingenčními grafy.

Jak už bylo zmíněno výše, i Outlook je nyní ovládán prostřednictvím pásu karet; k dispozici je nyní takzvané konverzační zobrazení ukazující maily podle vláken konverzace nebo automatické zobrazení stavu osobního kalendáře v relevantním termínu v případě, kdy mailem přijde pozvánka na schůzku. Nový Outlook je také schopen přímého propojení i s vybranými sociálními sítěmi, takže se může při přijetí zprávy zobrazit třeba profil odesílatele z Linkedin.

Office 2010 bude poprvé prodáván i formou karty s produktovým klíčem, přičemž uživatel si software pro instalaci buď stáhne, nebo jej již najde na nově zakoupeném počítači. Předinstalována bude mnohdy i verze Starter, která má obsahovat funkčně omezené produkty Word Starter a Excel Starter. Jejich použití nebude časově omezeno, má v nich ale být zobrazována reklama. Microsoft také poprvé vyžaduje aktivaci i u multilicenčních produktů, od níž si slibuje snížení míry nelegálního užívání Office.

Větší firmy a organizace si mohou nové produkty pořídit v rámci multilicenčních programů již od května tohoto roku, pro menší firmy a domácnosti bude nový Office k dispozici v podobě tří krabicových sad od září 2010.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?