Hlavní navigace

Ohřívání sprchy zbytkovým teplem ze serverů? Proč ne?

5. 6. 2017

Sdílet

Klasický server totiž zpravidla běží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, čímž už sám o sobě vygeneruje více tepla než vaše průměrné spotřebitelské zařízení. Kromě toho se jich však třeba tisíce nacházejí v uzavřených prostorách, což většinou znamená nutnost drahého chlazení. Vyzkoušeno už bylo vše od sofistikované ventilace po ohromné prostory fungující na způsob ledničky, jenže nezávisle na použitém řešení je jasné, že se cestou ztrácí spousta energie.

Nizozemský startup jménem Nerdalize šel na tento problém inovativněji. Za malý poplatek vám společnost nainstaluje v domácnosti server pro vyhřívání vody. Vy ušetříte asi 300 eur (7 500) ročně za vytápění a oni získají efektivně chlazený serverový rack, který využijí pro své cloudové služby. Poplatek za instalaci by se měl vrátit do 18 měsíců.

Pilotní program začne letos v srpnu ve 42 domácnostech v Nizozemí.

Otázky ohledně celého systému nicméně zůstávají – kdo bude platit náklady na provoz serveru? Co bezpečnost dat? A hlavně – proč lidi musejí platit za to, že snižují svou uhlíkovou stopu (bereme-li její snižování za bernou minci ekologie, což je také nesmysl)?

Každopádně jde o inspirativní projekt, který pouze potřebuje dotáhnout do konce. Ale toho se už třeba chytne nějaký ještě inovativnější startup.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?