Hlavní navigace

Panasonic DMC-FT2 - Odolný fotoaparát s robustním tělem

9. 3. 2010

Sdílet

Odolný fotoaparát s robustním tělem Panasonic DMC-FT2

 

Panasonic představuje nový fotoaparát LUMIX DMC-FT2, který je určen především příznivcům outdooru a extrémních sportů. Ti tak dostávají k dispozici vysoce odolný fotoaparát pro focení v náročných podmínkách – je vodotěsný až do hloubky deseti metrů, přežije pád z dvoumetrové výšky, snese mrazy až do -10°C a neublíží mu ani prach a písek. Uvnitř robustního těla se skrývá nový výkonný procesor.

Panasonic DMC-FT2

Model FT2 je osazen 28mm širokoúhlým objektivem LEICA DC VARIO ELMAR s 4,6násobným optickým zoomem . Objektiv je složen z deseti prvků a hranolu v osmi skupinách, obsahuje 1 ED čočku a 5 asférických čoček se šesti asférickými plochami. Inteligentní zoom dle výrobce rozšiřuje přiblížení o 1,3násobek při zachování stejné kvality obrazu. K dispozici je i funkce extra optický zoom, která prodlouží rozsah zoomu až na hodnotu 9,8x (při rozlišení 3 megapixely) využitím 14,1megapixelového CCD snímače.

Robustní FT2 je vodotěsný až do hloubky deset metrů a odolný vůči proti prachu (odpovídá standardům IPX8 a IP6X). Gumové vypodložení a zesílené skleněné a uhlíkové pryskyřice uvnitř fotoaparátu zajišťují odolnost při ponoření do vody a účinně brání vniknutí prachu i písku. LCD panel byl oproti předchozímu modelu FT1 zesílen tak, aby odolal tlaku vody až do hloubky deset metrů.

Procesor Venus Engine HD podle Panasonicu přináší souběžné zpracování obrazových signálů (multitasking) a rychlou odezvu. Prodleva mezi stisknutím spouště a exponováním snímku je přibližně 0,005 sekundy, takže by neměl být problém zachytit i bezprostřední momentky. Extrémní rychlost automatického zaostřování (AF Sonic Speed) dokáže zaostřit na snímaný předmět už v průběhu 0,24 vteřiny (širokoúhlé zobrazení) / 0,28 vteřiny (teleskopické zaměření). Na jedno nabití akumulátory lze pořídit až 360 snímků.

Kromě videozáznamu v počítačovém formátu Motion JPEG dokáže model DMC-FT2 pořizovat videoklipy i ve formátu AVCHD Lite, který je kompatibilní s televizory a dalšími výrobky spotřební elektroniky. Ve srovnání s Motion JPEG nabízí tento formát téměř dvojnásobnou délku záznamu. Model FT2 je rovněž vybaven funkcí Dolby Digital Stereo Creator, která umožňuje pořizovat i  zvukový záznam ve vysoké kvalitě. I v režimu pro videozáznam je k dispozici 4,6násobný zoom a funkce iA (Inteligentní Auto). Optický stabilizátor obrazu POWER O.I.S. zároveň dokáže kompenzovat chvění ruky, a to i při použití vysokého přiblížení.

Nově přidaná funkce Střihu videa (Video Divide) umožňuje rozdělit záznam na dvě části a nechtěnou část ještě v přístroji zkrátit anebo přímo vymazat. Pro pořizování videozáznamů je uživateli k dispozici rovněž funkce Větrný filtr (Wind Cut), která účinně eliminuje rušivé zvuky větru.

Fotoaparát FT2 přináší 2,7palcový LCD panel s 230 000 body s širokým zorným úhlem a antireflexní úpravou. Jas panelu se upravuje automaticky (celkem má 11 úrovní) v závislosti na intenzitě okolního světla. Nabídka scénických režimů reflektuje různorodost fotografických situací a umožňuje i natáčení videa. Nejčastěji používané outdoorové režimy si uživatel může volit pomocí ovladače na horní straně fotoaparátu. Nově je k dispozici režim Vysoké Dynamiky (High Dynamic), který umožňuje zachytit scénu s upravenou expozicí. Integrované LED nasvícení pomáhá fotografování ve tmě, silikonové pouzdro zase tlumí případné nárazy a chrání před poškrábáním.

K fotoaparátu lze dokoupit pouzdro (DMW-MCFT2) pro fotografování pod vodou – díky němu je fotoaparát použitelný až do 40metrové hloubky. Kromě běžných paměťových karet SD/SDHC podporuje DMC-FT2 i SD formát nové generace se zvětšenou kapacitou s označením SDXC (SD eXtended Capacity). Model DMC-FT2 je kompatibilní s Windows 7.

Lumix DMC-FT2 ve čtyřech barevných provedeních – oranžové, modré, žluté a stříbrné bude v prodeji během března 2010 za doporučenou cenu 10 495 CZK.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?