Hlavní navigace

Panasonic Lumix FT10 odolá vodě i mrazu

27. 7. 2010

Sdílet

Nový fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FT10 je určen především příznivcům outdooru a extrémních sportů. Tento odolný fotoaparát pro focení v náročných terénních podmínkách je podle výrobce vodotěsný až do hloubky 3 metrů, přežije pád z 1,5metrové výšky, snese mrazy až do -10°C a neublíží mu ani prach a písek. Uvnitř odolného těla se skrývá CCD snímač s rozlišením 14,1 megapixelu a objektiv s 4x optickým zoomem.

Fotoaparát nahradí i videokameru a pořídí videozáznam v HD rozlišení 1280 x 720 bodů. Nechybí ani  režim iA (Inteligentní automatika), který usnadní jak fotografování, tak natáčení videozáznamu. S optickým stabilizátorem MEGA O.I.S. lze nafotit snímky i v horších světelných podmínkách a na kvalitu fotografií nebude mít podle Panasonicu vliv ani chvějící se ruka na spoušti.

Model FT10 je osazen objektivem LUMIX DC s 4x optickým zoomem (odpovídá rozsahu 35 – 140 mm u kinofilmu). Objektiv se skládá z 11 prvků a hranolu v 10 skupinách, obsahuje 1 ED čočku a 4 asférické optické členy se 7 asférickými plochami. Při fotografování s rozlišením 3 megapixely lze využít funkce Extra Optical Zoom, která prodlouží optický zoom na hodnotu 8,4x.

Tenké tělo fotoaparátu s futuristickým profilem je vodotěsné až do hloubky 3 metrů a odolné proti prachu (odpovídá armádním standardům IPX8 a IP6X). Gumové vypodložení a zesílené skleněné a uhlíkové pryskyřice uvnitř fotoaparátu mají zajistit odolnost při ponoření do vody a brání vniknutí prachu i písku.

Panasonic Lumix FT10

V režimu Inteligentní automatiky se fotograf nemusí starat o správnost nastavení   a může se plně zaměřit na fotografování. Systém stabilizace obrazu MEGA O.I.S. má za úkol omezit chvění ruky fotografa a Inteligentní ovládání citlivosti optimalizuje rychlost závěrky a nastavení ISO při fotografování rychle se pohybujících objektů. Funkce Rozpoznání tváří (Face Detection) si dokáže zapamatovat registrované tváře a na ně pak zaostřit.

Lumix FT10 má rovněž funkci Inteligentní výběr scény, která podle situace automaticky vybere jeden ze šesti scénických režimů – Makro, Portrét, Krajina, Noční portrét, Noční krajina nebo Západ slunce. Systém QuickAF průběžně zaostřuje na konkrétní objekt, aniž by bylo potřeba namáčknout spoušť do poloviny.

FT10 umí pořizovat videa i pod vodou v HD rozlišení 1280 x 720p s frekvencí 30 snímků za sekundu. Video se ukládá ve formátu Motion JPEG. Samozřejmostí je    i podpora videa v nižším rozlišení WVGA (poměr stran 16:9, rozlišení 848 x 480, frekvence 30 snímků za sekundu) a VGA (poměr stran 4:3, rozlišení 640 x 480, frekvence 30 snímků za sekundu). Videozáznam lze upravit a například odeslat na YouTube za pomoci přibaleného programu PHOTOfunSTUDIO 5.0.

Procesor Venus Engine IV přináší souběžné zpracování obrazových signálů (multitasking) a superrychlou odezvu. Prodleva mezi stisknutím spouště a exponováním snímku je dle výrobce přibližně 0,006 sekundy. Venus Engine IV také podporuje režim vysoké citlivosti a umožňuje nastavit hodnotu ISO až na 6 400. Na jedno nabití akumulátoru lze údajně pořídit až 300 snímků.

Fotoaparát je vybaven 2,7palcovým LCD panelem s 230 000 body s širokým zorným úhlem a antireflexní úpravou. Jas panelu se upravuje automaticky (celkem má 11 úrovní) v závislosti na intenzitě okolního světla. Režim Pláž & Surf se hodí pro sportovní aktivity u moře – automatické vyvážení bílé je vhodné jak pro fotografování na pláži, tak v mělkých vodách do hloubky 3 metrů. V režimech Dítě, Zvíře a Sport je aktivní Inteligentní nastavení citlivosti ISO, takže podle výrobce nafotíte ostré snímky, i když se fotografovaný objekt nečekaně pohne. Do paměti fotoaparátu lze rovněž uložit jména a data narození dětí (či zvířat) – fotografie pak může obsahovat jména a přesný věk vašich dětí.

Kromě běžných paměťových karet SD/SDHC podporuje DMC-FT10 i SD formát nové generace se zvětšenou kapacitou s označením SDXC (SD eXtended Capacity). Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FT10 bude v prodeji od podzimu 2010.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?