Hlavní navigace

Plzeňští zákazníci Vodafonu se dočkali vysokorychlostní 3G sítě

23. 7. 2010

Sdílet

Dle tvrzení Vodafonu je signál 3G dostupný na 99% území západočeského krajského města a dosahuje také na blízké obce Sedlec a Starý Plzenec. Kromě Plzně mohou služeb vysokorychlostního internetu plně využívat také obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a Karlových Varů a do konce letošního roku by měla být síť rozšířena do šedesáti měst a obcí, včetně všech krajských metropolí.

Viceprezident pro technologie Vodafonu Pavel Kos se nechal slyšet, že technici najezdili po Plzni při testovacím měření a optimalizaci sítě více než 1400 km. Nejnáročnější byla potom údajně instalace na stožár železničního osvětlení, kde technici museli dávat pozor na projíždějící vlaky.

Díky využité technologii HSPA (zkratka pro Hisgh Speed Packet Acces) od společnosti Huawei je možné dosáhnout teoretických rychlostí až 7,2 Mb/s pro download a až 2 Mb/s pro upload, což jsou hodnoty deset až patnáctkrát vyšší, než při využití technologie EDGE. Plzeňští obyvatelé, jež využívají služeb Vodafonu, si navíc mohou tuto technologii vyzkoušet na jeden měsíc zdarma.

Nejlépe se však v současné době daří společnosti O2, která svou vysokorychlostní 3G sítí pokrývá 29 českých měst, a své služby tak nabízí necelé třetině české populace.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?