Hlavní navigace

Počet DDoS útoků v době pandemie dramaticky vzrostl

14. 5. 2020

Sdílet

Koronavirová pandemie, která vypukla v průběhu prvního čtvrtletí, způsobila, že se téměř všechny aktivity od vyučování, přes práci až po volný čas, přesunuly do online prostředí.

Zvýšený zájem o online služby neunikl kyberzločincům, kteří začali útočit na digitální služby, které byly v danou chvíli buď důležité svým charakterem, nebo oblíbené.

V únoru a březnu tak šlo zaznamenat DDoS útoky na americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, skupinu pařížských nemocnic nebo servery online her.

Čtvrtletní report DDoS útoků také poukazuje na významný nárůst útoků na stránky vzdělávacích institucí a místních samospráv.

V porovnání se stejným obdobím za rok 2019 se jejich počet letos ztrojnásobil. Jejich podíl na celkovém množství DDoS útoků v prvním čtvrtletí tak vystoupal na 19 %.

Odborníci předpokládají, že za zvýšeným počtem útoků na tyto stránky stojí vyšší zájem o online zdroje, u kterých uživatelé předpokládají, že i po dobu krize zůstanou stabilní a dostupné.Ověřují si na nich totiž oficiální informace o viru a preventivních opatřeních. Útoky na školy a univerzity stouply z důvodu vyššího využívání online lekcí.

V prvním kvartále se zvýšil zároveň i celkový počet DDoS útoků. Kaspersky zaznamenal v prvním čtvrtletí o polovinu více útoků než v posledním kvartále loňského roku.

I v porovnání se stejným obdobím za rok 2019 bylo letos více DDoS útoků – konkrétně o 80 %. Stejně tak se prodloužila i doba jejich trvání – oproti Q1 2019 o 25 %.

„Výpadek internetových služeb může být v současné situaci pro mnoho firem kritický, protože se často jedná o jediný způsob, jak zákazníkům mohou nabízet své produkty a služby. Situaci navíc komplikuje i využití home office, které útočníkům poskytuje další možnosti. Dříve totiž bývala většina útoků vedená proti veřejně dostupným zdrojům společnosti, zatímco nyní jsou DDoS útoky zacílené na interní prvky infrastruktury, jako jsou například firemní VPN brány nebo e-mailové servery,“ dodává Alexey Kiselev, odborník na DDoS ve firmě Kaspersky.

 

Zdroj: Kaspersky, květen 2020

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?