Hlavní navigace

Poslední verze Mac OS X bude vybavena českou lokalizací

4. 5. 2011

Sdílet

Jak americká společnost Apple na svém webu hrdě prohlašuje, Mac OS X Lion bude kombinovat výkon desktopového OS s některými úspěšnými funkcemi mobilního operačního systému iOS. Pojďme se podívat, co verze 10.7 nabídne. Nejprve musíme zmínit novinku, jež jistě potěší české fanoušky produktů Apple. Jedná se o fakt, že Mac OS X Lion přijde s oficiální českou lokalizací. Nově bude do systému integrován přístup k obchodu s aplikacemi The Mac App Store, v němž mohou uživatelé nakupovat software stejně jako v App Storu určeném pro iPad a iPhone.

Přibude launchpad s ikonami nainstalovaných aplikací, tak jak jej uživatelé znají z iPadu. Po vyvolání launchpadu pomocí ikony umístěné ve spodním doku překryje současně otevřená okna plocha s nabídkou všech aplikací, jež mohou uživatelé stejně jako v iOS přemisťovat a sdružovat do složek. Další funkcionalitou převzatou z iOS bude možnost jedním kliknutím zobrazit libovolnou aplikaci ve fullscreen módu.

Mac OS X Lion se ještě více zaměří na využití trackpadu a multitouch gest. Například launchpad bude možno vyvolat rychlým pohybem petice prstů z obvodu pomyslné kružnice ke středu, přepínání mezi fullscreen aplikacemi potom provedete horizontálním pohybem dvou prstů nebo bude možno vyvolat zoom zobrazené stránky poklepáním na střed trackpadu.

Jako užitečná funkce se jeví Auto Save, nebo-li automatické ukládání dokumentů, kdy operační systém zaznamenává a ukládá prováděné změny, díky čemuž se bude možné snadno vracet k dřívějším verzím. Funkce Resume se pak postará, aby se aplikace při opětovném spouštění zobrazily vždy ve stejném stavu, v němž byly ukončeny.

Souhrn funkcionality, jíž se může Mac OS X Lion pochlubit, společně s videem předvádějícím nová multitouch gesta naleznete na oficiálních stránkách společnosti Apple.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?