Hlavní navigace

Pozor na doplňky Firefoxu obsahující malware, varuje Mozilla

7. 2. 2010

Sdílet

Dva doplňky prohlížeče Firefox obsahují malware

Společnost Mozilla potvrdila, že dvojice doplňků prohlížeče Firefox obsahuje malware. Postiženo bylo tímto problémem na 4600 uživatelů. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na blogu Mozilly.

Nebezpečnými doplňky mají být všechny verze nástroje Master Filter a čtvrtá řada  Sothink Web Video Downloaderu. Doplňky obsahují trojského koně Bifrose, respektive LdPinch.

Oba nebezpečné kódy fungují na stejném principu - při instalaci doplňku do prohlížeče se pokusí infiltrovat do operačního systému oběti, odkud začnou krást data uživatele a posílat je přes internet pryč. Většina kvalitních antivirů jim v tom sice zabrání, avšak software ClamAV nikoli. To byl právě případ těch několika tisíc nešťastníků.

Inkriminované doplňky byly až donedávna možné stáhnout ze sítě Mozilly věnované právě doplňkům, avšak z kategorie "experimentální", kde se očekávají určitá rizika. Mozilla již oba doplňky pro jistotu ze sítě odstranila.

Pokud i vy patříte mezi uživatele, kteří si experimentální doplňky nainstalovali, pro jistotu navštivte tuto stránku Mozilly, kde je vyjmenován seznam antivirů, jež si s uvedenými trojany bez problémů poradí. Pokud jste uživateli operačních systému Mac OS X či Linux, bát se nemusíte, trojany jsou určeny výhradně proti Windows.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?