Hlavní navigace

Pozor na vánoční slevové nabídky na Facebooku

21. 12. 2016

Sdílet

Lákadlem jsou falešné stránky propagující nákup kabelek Michael Kors, bot Ugg či sandálů Birkenstock s výraznými slevami. Žádná z těchto společností však není tvůrcem falešných stránek.

„Tyto podvodné stránky se šíří e-mailem nebo přes legitimní účty na Facebooku, které útočníci hacknuli buď pomocí technik sociálního inženýrství, nebo pomocí škodlivého kódu. Bez souhlasu skutečného majitele účtu na Facebooku sdílejí na jeho profilu fotografie propagující toto falešné zboží za nereálně nízké ceny,“ vysvětluje Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ve společnosti Eset. 

Tyto online obchody totiž při zpracovávání platby nepoužívají šifrovanou komunikaci a jejich majitel se tak dokáže velmi jednoduše dostat například k číslu platební karty a osobním údajům uživatele.

„Předvánoční období představuje pro podvodníky skvělou příležitost. Jejich falešné stránky si totiž lidé ve shonu při hledání vánočních dárků velmi lehce spletou s legitimními weby. Na stránkách by si proto měli všímat jakýchkoli podezřelých znaků. Těmi jsou například extrémně nízké ceny, vysoké slevy, překlepy, gramatické chyby či absence certifikátu SSL,“ dodává Kubovič.

 

Eset tyto online obchody označuje u svých zákazníků jako stránky s potenciálně nebezpečným obsahem. Do seznamu patří:

 

• Uggclassicstyle.com

• Ugg-sk.com

• Uggs.cz

• Bk-sale.com

• Uggaustraliabox.com

• Michaelkorsbuy.com

• Shoesfootus.com

 

Uživatelům, kteří na nich již stihli nakoupit zboží, společnost Eset doporučuje zablokovat platební kartu použitou pro tento nákup a kontaktovat svou banku. 

Tato nová vlna útoků nápadně připomíná situaci, o které společnost Eset informovala v dubnu. V té době se prostřednictvím Facebooku šířily českým a slovenským uživatelům nabídky na nákup brýlí značky Ray-Ban se slevou 90 procent. Tyto weby ale ve skutečnosti sbíraly informace o platebních kartách.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?