Hlavní navigace

Ostravská univerzita má novou 3D učebnu

25. 7. 2010

Sdílet

V budově Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity nově funguje 3D učebna. Jedná se o novou, kompletně zařízenou místnost, která je svým vybavením srovnatelná s profesionálními grafickými studii a sloužit má nejen k výuce studentů, ale i pro spolupráci s komerční či nekomerční sférou. „Vzhledem k dynamickému rozvoji na poli 3D projekce jsme zakoupili nejmodernější displeje, které umožňují dosáhnout plastický vjem zobrazované scény bez nutnosti využití 3D brýlí,“ konstatuje David Bražina z katedry informatiky a počítačů Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

K dispozici jsou výkonné grafické stanice od společnosti DELL osazené procesory Quad Core, výkonnými grafickými kartami nVidia, 4GB operační pamětí, 3D prostorovými navigačními zařízeními a širokoúhlými 22" LCD monitory. Součástí učebny je také datová rukavice, která umožňuje interaktivně snímat pohyby prstů v 3D prostoru. Dále pak projektory se speciálním stříbrným plátnem pro 3D projekci.

„Díky vybavení se naše učebna řadí k nejmodernějším v republice. Software, který vlastní, plně odpovídá profesionálním nárokům uživatelů, a to jak v akademické, tak i komerční sféře. Studenti se seznamují s aplikacemi určenými pro 2D i 3D oblasti počítačové grafiky. V oblasti 2D grafiky se naučí pracovat například s produkty pro komerční zpracování obrazu, videa nebo tvorbu webových aplikací. Další nástroje slouží pro tzv. postprodukci obrazových a video sekvencí, matematický software lze zase využít v oblasti zpracování a analýzy obrazu,“ vysvětluje Bražina.

„V kurzech se zájemci z řad studentů a odborné či neodborné veřejnosti naučí vytvářet a animovat si vlastní umělé světy, ve kterých mohou dát rozlet své fantazii,“ dodává.

„Nyní pracujeme na vizualizačních projektech například pro ostravskou hvězdárnu, kde se podílíme na tvorbě animovaných vzdělávacích projekcí pro děti, pro Ostravské muzeum připravujeme 3D prostorovou vizualizaci vzácných a nevystavovaných exponátů, s pracovníky Vysoké školy báňské – Technické univerzity spolupracujeme na vizualizaci mikropovrchů a jejich vyhodnocování a tak podobně. S komerčními odběrateli jsme tvořili a tvoříme reklamy, krátké filmové spoty, osvětlení interiérů či vizualizace dopadů výstavby na životní prostředí,“ uzavřel Bražina.

Vedle celé škály předmětů pro výuku studentů Ostravské univerzity se v učebně konají školení a kurzy určené zájemcům z řad laiků, učitelů i komerční sféry. Učebnu Přírodovědecká fakulta vybudovala z prostředků fondu rozvoje vysokých škol.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?