Hlavní navigace

Projekt Ven ze tmy chce vyvinout elektronickou orientační pomůcku pro nevidomé

18. 7. 2009

Sdílet

Ukončení první fáze projektu „Ven ze tmy“ – výzkum a vývoj pro nevidomé


Dosud byl u podobných pomůcek ve světě používán laser a ultrazvuk a nevidomý byl informován akustickými signály. Tyto technologie mají svá velká omezení, pro které nedošlo k masovějšímu používání uvedených pomůcek. Tyto limity se však nyní podařilo obejít především díky spolupráci s ČVUT a zkoumání vlastností nových kamerových technologií. Hloubková mapa prostoru snímaná kamerou (stereo) před obrysem těla je rozdělena do rastru 3 x 7 polí, který slouží jako základní matrice hmatového displeje. Ten nahrazuje akustický výstup, jenž blokuje uši jako orientační kanál, což v případě zrakově postižených je nepřijatelné a nebezpečné.

Česká republika má hlubokou tradici ve vývoji pomůcek pro nevidomé. Za první republiky zde prosperovala evropsky ojedinělá firma Rokos na výrobu braillských psacích strojů, v 90. letech minulého století vyvinula firma Donát jako třetí na světě braillský řádek (zařízení pro zobrazování počítačového výstupu braillovým písmem), zajíémavá je také koncepce bezbariérovosti a navigace v dopravních prostředcích ČR (Metodické centrum odstraňování bariér SONS).

V dalších etapách výzkumu bude řešen hmatový displej, který bude nevidomého o detekovaných překážkách informovat a varovat. Tento displej bude konstruován za pomoci „chytrých“ materiálů - tzv. slitin s tvarovou pamětí, které intenzivně mj. i pro tyto účely zkoumá FZÚ AV ČR.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality