Hlavní navigace

Průzkum Intel: Staré servery se prodraží

15. 5. 2012

Sdílet

Z průzkumu společnosti Intel vyplynulo, že 63 % firem obměňuje serverovou infrastrukturu po pěti a více letech. Průzkum proběhl mezi 180 respondenty z řad středních a velkých firem působících v České republice. U 35 % firem je cyklus obnovy čtyřletý a dvě procenta obměňují servery v kratším intervalu. Výrobci počítačových technologií přitom doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Výdaje vynaložené na pořízení nové techniky se totiž vrátí v podobě snížených nákladů za elektrickou energii.

„Stav, kdy servery takto výrazně přesluhují, se podepisuje na celkové vyšší energetické náročnosti českých výrobků. Firmy nemohou být tak konkurenceschopné, pokud využívají zastaralý a energeticky výrazně náročnější hardware. Do ceny jejich výrobků se musí promítnout zbytečně vysoké částky za stále dražší elektrickou energii,“ komentuje soudobý stav v českých firmách Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro střední a východní Evropu. Podle Pavlovského již střední firma s patnácti servery starými pět let může investicí do jednoho serveru nové generace ušetřit ročně jen na elektřině přes 100 tisíc Kč. „Částka za energii vynaloženou ročně na provoz datového centra, zejména na jeho chlazení, se nezřídka blíží hodnotě samotného hardwaru,“ komentuje současnou situaci Pavlovský.

Podniky se ovšem tak jako tak investicím do IT nevyhnou. S narůstajícím počtem používaných mobilních přístrojů rostou nároky na datová úložiště a obslužné servery. Smartphony a tablety totiž většinou synchronizují datový obsah s ostatními zařízeními stejného uživatele, aby k nim měl přístup odkudkoli. To bude vyžadovat další servery, které tyto funkce poskytnou. „Množství 600 smartphonů anebo 120 tabletů vytváří potřebu jednoho nového serveru,“ upřesňuje souvislost mezi rostoucím počtem mobilních zařízení a prosperujícím trhem se serverovými systémy Pavlovský. Tento růst se promítne i do očekávaného domácího boomu. Zatímco loni vydali koncoví uživatelé na serverové systémy v ČR zhruba 3,2 miliardy korun, za tři roky by to mělo být podle odhadu agentury Gartner již téměř 4 miliardy korun. V konkrétních počtech to znamená předpokládaný růst z 33 842 na 49 365 systémů. Vzestup je očekáván i celosvětově, zejména v oblasti cloudových serverů, jejichž počet se má do roku 2015 více než ztrojnásobit.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?