Hlavní navigace

Tři nové objektivy Sony s bajonetem A-Mount pro digitální zrcadlovky

4. 8. 2010

Sdílet

Objektiv Distagon T - z pohledu ohniskové vzdálenosti 24mm a světelnosti F2 tabulkově označovaný jako ZA SSM (SAL24F20Z) vychází z designu Distagon společnosti Carl Zeiss a doplňuje tak své sourozence, kteří již na trhu jsou – Planar (SAL85F14Z) a Sonnar (SAL135F18Z). Distagon je podle výrobce určen hlavně náročným fotografům. Typ SAL35F18 DT SAM 35mm se světelností F1.8 patří do základnější řady ‘Easy Choice’, ve které ohnisko rozsahu pětatřiceti milimetrů dosud chybělo. Charakterizuje ho zajímavý poměr cena/výkon a díky kompaktní konstrukci po něm podle Sony sáhnou jak zkušení fotografové, tak ti začínající. Ostatně každý typ z ‘Easy Choice’ série je záměrně určený na něco jiného. Jsou mezi nimi například objektiv čistě portrétní či makro objektiv. Do stejné řady patří i objektiv s ohniskovou vzdáleností 85mm a světelností F2.8 SAM SAL85F28, který je typickým představitelem nejčastěji používaného „portrétního skla“. I on je malý a lehký - váží 175 g.

Distagon T 24mm F2 SSM (SAL24F20Z) - tato širokoúhlá „čtyřiadvacítka“ pasuje jak na full frame zrcadlovky (přístroje s velkým senzorem odpovídajícím kinofilmovému políčku 36x24 mm), tak na ty s menším APS-C čipem, na kterých po přepočtu odpovídá ohniskové vzdálenosti 36mm. Objektiv byl vyvinut ve spolupráci Sony s Carl Zeissem, a tak se může pochlubit asymetrickou konfigurací čoček Distagon retro-focus používanou hlavně u širokoúhlých objektivů. Charakterizují ho rychlé reakce a tichý a hladký chod, který zajišťuje zabudovaný pohon SSM - Super Sonic wave Motor. Má široký rozsah ostrosti od 0.19 m do nekonečna. Díky světelnosti F2.0 a použité kruhovité cloně o devíti lamelách s ním pořídíte i snímky o malé hloubce ostrosti a docílíte tak zajímavého rozostření pozadí (tzv. bokeh efekt).

DT 35mm F1.8 SAM (SAL35F18) - i tento objektiv z řady ‘Easy Choice’ zaujme fotografy všech úrovní svojí velikostí a hmotností 170 g.  Pokud s ním budete pracovat na přístrojích s APS-C čipem, bude odpovídat přibližně 50mm ohniskové vzdálenosti, což je univerzální délka vhodná například pro pořizování portrétů. Světelnost F1,8 pak oceníte hlavně při fotografování z ruky v horších světelných podmínkách.  Ostření už od 0,23 m, které objektiv DT 35 mm F1.8 SAM (SAL35F18) nabízí, se hodí pro dramaticky působící detaily.

85mm F2.8 SAM (SAL85F28) - jedná se o vůbec první objektiv z řady ‘Easy Choice’ určený i pro full-frame zrcadlovky, což naznačuje i budoucí vývoj této řady. Ohnisková vzdálenost 85mm nabízí  podle Sony perspektivu bez zkreslení či deformace, a tak se hodí k fotografování portrétů. Na fotoaparátech s menšími APS-C čipy bude mít stejný objektiv ohnisko 127.5 mm (odpovídající v přepočtu k 35mm kinofilmu). Získáte tak kratší teleobjektiv – u kterého oceníte optickou skladbu charakteristickou pro skla typu Sonnar. Navíc nabídne přeostřování počínaje ostrostí od 0,6 m, což je nejkratší vzdálenost u objektivu tohoto ohniska.

Objektivy SONY SAL85F28 a SAL35F18 budou v prodeji od září,  Distagon T 24mm F2 od října letošního roku.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?