Hlavní navigace

Rána pro spekulanty: Soudy o internetové domény budou výrazně levnější

16. 3. 2010

Sdílet

Soudy o domény budou levnější, má se tak zabránit spekulativním nákupům

Pražský rozhodčí soud při hospodářské a agrární komoře, který patří mezi čtveřici světových institucí s pravomocí rozhodovat spory o nadnárodní internetové domény, se rozhodl výrazně snížit poplatky pro spory o domény. Počínaje tímto týdnem zaplatí žalující strana pouze polovinu předešlé výše poplatků, pokud žalovaná strana vůbec k soudu nepošle odpověď. Uvedly to dnes Lidové noviny.

"U více než osmdesáti procent žalob, což je na celém světě několik tisíc ročně, není vůbec podaná takzvaná žalobní odpověď. Držitelé domén vědí, že je mají neoprávněně a prostě s nimi spekulují," řekl pro Lidové noviny rozhodce českého arbitrážního soudu Zbyněk Loebl z advokátní kanceláře Rowan Legal.

Snížení poplatků má ale spekulacím zabránit, jelikož se žalující straně výrazně zmenší náklady na soudní spor o doménu. Až doposud bylo pro firmu snažící se získat doménu zaplatit spekulantovi, než aby platila vysoké soudní poplatky. Drtivou většinu sporů by ale žalující strany vyhrály.

Snížení soudní poplatků se prozatím týká ale jen sporů o takzvané generické domény, tedy .com, .net či .org. Zbyněk Loebl však uvedl, že pokud se postup osvědčí, sníží se poplatky i u sporů o domény s koncovkou .eu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?