Hlavní navigace

Sedm vzestupů a pádů Windows 7 - 1. díl

15. 1. 2020

Sdílet

Dne 14. ledna vydal Microsoft svoji poslední bezplatnou bezpečnostní aktualizaci pro Windows 7, čímž ukončil dekádu fungování tohoto operačního systému.

Portál Computerworld vybral sedmičku událostí, které nám tuhle platformu budou připomínat asi nejvíce. Takže si společně připijme na odchod sedmiček do důchodu a pusťme se do toho.

Zachránily reputaci Microsoftu po debaklu s Windows Vista

Čísla mluví za vše.

Windows Vista, náhrada za Windows XP z roku 2006, dosáhla vrcholu čítajícího 20% podíl ze všech verzí Windows v říjnu 2009. Dokonce i OS, po kterém Vista následovaly, trochu přesluhoval – XP byl při svém odchodu do důchodu téměř dvakrát tak starší než typická verze – jenže Vista z podílu svého předchůdce příliš mnoho neubraly.

Ve chvíli, kdy Windows Vista kulminovaly, totiž podíl Windows XP stále činil 75 % mezi všemi Windows.

Windows 7 pak znamenaly rychlý pád Vist ke dnu – za pouhý rok a půl klesl podíl staršího z obou systémů na 11,5 %. Uživatelé se zkrátka nemohli dočkat, až se Vist zbaví.

Ale co byste čekali od systému, který podnítil hromadnou soudní žalobu?

Blamáž za tři čtvrtě miliardy dolarů

Jediné přehlédnutí – alespoň podle Microsoftu – u Windows 7 Service Packu 1 (SP1) stálo společnost 561 milionů eur (v té době 732 milionů dolarů), když jí antimonopolní úřady Evropské unie udělily pokutu za to, že uživatelům nedala na výběr, co se týče operačního systému.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?