Hlavní navigace

Seznam skupovává podíly firem, chce s nimi provozovat další byznys

9. 10. 2014

Sdílet

Seznam.cz ohlásil obchodní spolupráci se společností Kupi.cz již letos v únoru. Spolupráce začala společným prodejem reklamy a umístěním odkazu „Akce / Letáky“ na domovskou stránku Seznam.cz.  Nyní je Seznam.cz 51% vlastníkem společnosti Kupi.cz.

Kupi.cz bude podle Seznamu nadále zprostředkovávat akční nabídky obchodníků. Službu chce celkově zpřehlednit a zjednodušit a do nabídky také zařadí více malých a středních regionálních obchodníků.

Další akvizicí je 30% podíl Seznamu ve firmě TopGis. Zahajuje tak užší spolupráci nejen na sběru, ale i prodeji geodetických dat. TopGis nadále bude získávat data a nabízet související služby, jako jsou například letecké a mobilní snímkování či pasportizace.

Seznam se v rámci akvizice stává technologickým a finančním partnerem. Vkládá do spolupráce technologii pro mobilní snímkování (tedy pro focení Seznam.cz Panorama) a zároveň společnosti TopGis poskytuje vlastní data k dalšímu propojení a užití.

Pro službu Mapy.cz jsou prý klíčové aktuální mapové podklady. V rámci mapování však vzniká mnohem větší množství dat, než která dává smysl na službě Mapy.cz zobrazovat. Získávají se  například kompletní informace o tom, kde jsou jaké dopravní značky, informace o venkovních kabelových rozvodech a sítích, hustotě zástavby a podobně.

O tato data pak podle Seznamu mají zájem například úřady, případně specializované soukromé společnosti, které s nimi dále pracují. Pro ně tedy Seznam začal vyvíjet novou komerční webovou službu GISonline, kde si mohou data analyzovat a zpracovávat pro své potřeby. To se přitom týká jak tuzemských, tak i zahraničních firem

Seznam.cz zajišťuje technologické řešení GIS portálu – garantuje tedy jeho vývoj a dostupnost. A TopGis bude exkluzivním prodejcem výsledného řešení. Navíc jde i o pojištění si spolupráce se strategickým dodavatelem dat, podobně jako tomu bylo například u společnosti Borgis.

Portál GISonline nyní funguje v neveřejné pilotní verzi. Dokončen by měl být do konce tohoto roku. Seznam spolu s TopGisem také pracuje na rozšiřování klientské sítě nejen mezi úřady a firmami v ČR, ale nabízí řešení i za hranicemi ČR.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?