Hlavní navigace

Sledujte na webu: NASA poslala do vesmíru teleskop hledat neviditelná tělesa

15. 12. 2009

Sdílet

Teleskop WISE bude ve vesmíru hledat neviditelná vesmírná tělesa

Astronomové si již dlouho lámou hlavou některé "čmouhy" na noční obloze, které zřejmě vytvářejí neznámé tmavé asteroidy a chladné hvězdy (tzv. hnědí trpaslíci). Ti vysílají totiž pouze infračervené záření, jež dosavadní lidská vesmírná technika nedokázala dobře zachytit. To má změnit včera vypuštěný teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). "Oči WISE jsou značným pokrokem oproti předchozím infračerveným průzkumníkům. Objevíme miliony nových objektů, které jsme doposud neviděli," řekl před začátkem mise hlavní vědecký pracovník projektu Edward Wright z Kalifornské univerzity.

WISE za 320 miliónů dolarů bude získávat data, která budou použita i k navádění dalších kosmických teleskopů (např. Hubbleova či Herschelova), aby se zaměřily na místa možných dosud neobjevených galaxií.

Teleskop WISE opustil Zemi z vesmírného přístavu v podobě Vandenbergovi letecké základny v Kalifornii, odkud jej z planety odnesla raketa Delta 2, která odstartovala včera v 15:09 středoevropského času. Na loučení teleskopu WISE se Zemí se můžete podívat i vy:

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality