Hlavní navigace

Software602 nabízí bezplatný nástroj pro ověřování elektronických dokumentů

15. 11. 2010

Sdílet

To dosud podle zástupců Software602 vyžadovalo značné technické znalosti a zvládnutí takových úkonů jako importování kořenových certifikátů do prohlížeče. S nástrojem, který je nyní bezplatně k dispozici, stačí k vyhodnocení stavu elektronického dokumentu běžná uživatelská znalost a jakýkoliv počítač s přístupem k internetu.

Ověřovací formulář byl publikován na portále http://www.bezpapiru.cz.

Bezprostředně po vložení dokumentu do formuláře se uživateli zobrazí snadno srozumitelný text a uživatel se tak dozví, zda může dokumentu důvěřovat a zda může počítat s tím, že jej budou akceptovat úřady, případně zda jej bude možné konvertovat na Czech POINTu do listinné podoby.Formulář konkrétně ověří:

•    zda elektronický podpis (certifikát), jímž bylo podepsáno, byl vydán některou z kvalifikovaných certifikačních autorit v České republice (PostSignum, eIdentity a I. CA)
•    zda tento podpis nebyl zneplatněn (zneplatnění podpisu je úkon odpovídající zablokování platební karty)
•    zda nevypršela platnost tohoto podpisu,respektive certifikátu
•    pokud jeho platnost vypršela, zda je možné doložit časovým razítkem, že v okamžiku podepsání byl platný
•    zda v textu nebo vzhledu dokumentu nebyly dodatečně provedeny změny.

Kvalifikovaný elektronický podpis prokazatelně zajišťuje, kdo je autorem dokumentu a že dokument nebyl od okamžiku podepsání pozměněn. Z hlediska české legislativy má elektronický dokument s elektronickým podpisem stejnou právní sílu jako listina s notářsky ověřeným ručním podpisem.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?