Hlavní navigace

Soudruzi z KLDR vyvinuli operační systém Rudá hvězda

7. 4. 2010

Sdílet

Rudá hvězda: nová distribuce Linuxu ze Severní Korei

Imperialistický Windows ani Mac OS X nechceme, vzkazuje Severní Korea světu a začíná prodávat svůj vlastní operační systém s příznačným pojmenováním Rudá hvězda. Nový software se dá na černém trhu koupit v KLDR za přibližně pět dolarů. Oficiální cena známá není, pokud vůbec nějaká je. Informaci včera přinesla BBC s odkazem na ruského blogera, který v Severní Korei studuje a Rudou hvězdu si koupil a vyzkoušel.

Rudá hvězda je vyvíjena severokorejskými programátory již od roku 2002, kdy úprava open source kódu "do ruda" začala. Finální výtvor vizuálně silně připomíná prostředí Windows XP. Dokonce i softwarová výbava se v ledasčem podobá kapitalistickému operačnímu systému - kancelářský balík Office je zde totiž kvalitně okopírován. Internetový prohlížeč ale ještě soudruzi z KLDR vyvinout nestihli, Rudá hvězda je tak vybavena Mozillou Firefox (ta je však alespoň pojmenována jako Naenara "Má země").

Abychom ale Rudé Hvězdě jen nekřivdili, obsahuje i několik softwarových doplňků, kterými se jiné operační systémy pochlubit nemohou. Při startu systému vám například zahraje korejská lidová píseň a do základní výbavy patří i speciální kalendář, který začíná rokem narození Kim Ir-Sena. Podle jihokorejského institutu pro vědu a techniku je navíc Rudá hvězda vybavena systémem pro velmi důraznou kontrolu činnosti uživatele a omezování jeho využívání počítače.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?