Hlavní navigace

Speciální antivirus pro chytré televize představil Eset

26. 2. 2018

Sdílet

Prostřednictvím napadnutého chytrého televizoru mohou kyberzločinci proniknout i do jiných zařízení připojených do stejné domácí sítě, ale také provádět špionáž a shromažďovat citlivé osobní údaje. I kvůli tomu navrhnul Eset vlastní aplikaci na ochranu chytrých televizorů s operačním systémem Android TV.

„Vzhledem k rizikům, jež představují ohrožení bezpečnosti a soukromí, musí uživatelé řešit ochranu chytrých zařízení v domácnosti stejným způsobem, jako chrání své notebooky, tablety nebo mobilní telefony – nemohou k nim přistupovat jako k obyčejným televizím, varným konvicím nebo hodinkám,“ tvrdí Branislav Orlík, Mobile Security Product Manager společnosti Eset.

Chytré televizory s operačním systémem Android TV se podle něj stávají terčem nechvalně proslulého vyděračského ransomwaru určeného pro zařízení s Androidem, který se již řadu let zaměřuje na tablety a chytré mobilní telefony.

Hrozba se nyní rozšířila i na televizory s tímto operačním systémem, což vedlo k případům zašifrovaných obrazovek a požadavkům na výkupné za jejich odšifrování.

Aplikace Smart TV Security využívá při ochraně diváků různé bezpečnostní funkce, mezi něž patří:

  • Antivirová ochrana, jež brání v průniku rostoucímu počtu škodlivého softwaru určenému pro zařízení s Androidem.
  • Nástroj Anti-ransomware, který chrání před zašifrováním obrazovky. Pokud již do televizoru proniknul ransomware a zašifroval data, doporučuje se divákům vypnout a znovu zapnout chytrou televizi, provést aktualizaci virové databáze a spustit skenování malwaru. Pokud Smart TV Security detekuje ransomware, doporučí uživateli odinstalovat malware. Po potvrzení jeho odinstalování bude ransomware vymazán.
  • Skenování více zařízení na přítomnosti škodlivého softwaru, včetně těch, která se k chytré televizi připojují prostřednictvím USB.
  • Antiphishing na ochranu uživatelů před pokusy o krádež citlivých osobních dat. Tato funkce bude k dispozici pouze v prémiové verzi aplikace Smart TV Security.

Bezpečnostní aplikaci lze do televizoru stáhnout prostřednictvím obchodu Google Play.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?