Hlavní navigace

Tasmánský čert nahradil tučňáka Tuxe v logu Linuxu

22. 3. 2009

Sdílet

Novým maskotem Linuxu je tasmánský čert Tuz


Tasmánský čert je jediný dravý vačnatec na světě, avšak jeho populace je na pokraji vyhynutí kvůli náhlému rozšíření vzácného onemocnění rakoviny tváře zasahující tyto vačnatce po celé Tasmánii. Od 90. let se jejich počet vlivem přenosné rakovinu (jedna ze dvou typů rakovinu, která je přenosná) snížil až o 50%. Onemocnění má 100% úmrtnost, když po zhruba ročním boji s rakovinou tasmánský čert umírá na vyhladovění.

 

Vývojáři Linuxu se tímto snaží zvýšit povědomí o neblahém stavu populace tasmánského čerta. Tvůrce Linuxu Linus Torvalds přidal patch do hlavní řádky Linuxového kernelu verze 2.6.29, který zobrazuje karikaturu tasmánského čerta s nasazenou maskou tučňáka. Tuz se stal oficiálním maskotem na lednové Linuxové konferenci v Tasmánii, kde byla každoroční charitativní aukce určena pro zvýšení finančních prostředků pro nalezení léků na rakovinu tváře postihující tasmánské čerty (devil facial tumor disease – DFTD). Na konferenci bylo pro tyto účely získáno přes 27 000 amerických dolarů.

 

„Je zde mnoho důvodů, proč vývojáři vytvářejí open source software. Mimo ten fakt, že nás to prostě baví, je motivujícím faktorem snaha o přetvoření světa v lepší místo pro život. A toto je jedna z ukázek naší snahy, na kterou můžeme být všichni hrdí,“ řekl Jonathan Corbet, jeden z vývojářů kernelu Linuxu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?