Hlavní navigace

TomTom zažalován Microsoftem pro porušování patentů

Sdílet

Microsoft útočí na TomTom

Nizozemská společnost TomTom, zabývající se výrobou GPS navigačních systémů, porušuje podle žaloby Microsoftu celkem osm patentů, které patří softwarovému gigantovi.

Microsoft už v roce 2007 obvinil open-source sféru, že v mnoha projektech, v jádru Linuxu nevyjímaje, jsou porušovány stovky jeho patentů (linuxové jádro jich má porušovat celkem 42 a například kancelářská sada OpenOffice.org dalších 65). Když byl Microsoft požádán, aby tato nařčení opřel o konkrétní skutečnosti a porušované patenty vyjmenoval, neodpověděl. Mnozí z analytiků proto obvinění brali za provokaci, která měla některé větší firmy přinutit podepsat s Microsoftem licenční smlouvy.

I přes první až hysterické reakce napříč světovými médii Microsoft příznivce otevřených řešení uklidňuje, že tato žaloba neznamená útok na open source jako takový a ani se nedotkne uživatelů Linuxu či jeho distributorů. Svou žalobu na TomTom hájí slovy, že s nizozemskou firmou se více než rok marně snažil uzavřít licenční smlouvy, jaké má s ostatními výrobci navigačních systémů pro automobily.

Další pokračování tohoto článku naleznete na našem sesterském webu Computerworld.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?