Hlavní navigace

Turecko blokuje cloudové služby, chce zastavit šíření vládních mailů

10. 10. 2016

Sdílet

Píše o tom portál Turkeyblocks.org s tím, že se tím tamní vláda snaží zastavit šíření téměř 60 tisíc vládních e-mailů.

Skupina hackerů s názvem RedHack uveřejnila 17 GB osobních e-mailů patřících tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi a ministru energií a přírodních zdrojů Beratu Albayrakovi, který je Erdoganovým zetěm.

V nařízení souvisejícím s vyšetřování členů RedHack potvrdil ankarský soud autenticitu uniklých e-mailů.

Portál Daily Dot uvádí, že podle tvrzení RedHack by e-maily neunikly, jestliže by Turecko souhlasilo s jejich požadavky a propustilo levicové disidenty z cel předběžného zadržení. To však vláda odmítla; namísto toho zakázala novinářům vydávat zprávy o úniku a požadovala po Twitteru, aby pozastavil účet skupiny, což také učinil.

RedHack následně začal zveřejňovat e-maily, které jsou datovány od dubna 2000 dodnes. Tyto e-maily mimo jiné ukazují, jakým způsobem Erdogan využívá svou pozici ke kontrole médií a dokonce navrhuje, které zprávy by měly být publikovány v provládních novinách.

Aby Turecko zamezilo oběhu nelichotivých e-mailů, zablokovalo Github Dropbox a několik dalších webů. Ty vykazovaly SSL chyby, což ukazuje na blokování na národní úrovni.

The Register poznamenává, že zatímco velcí poskytovatelé připojení (ISP) výše uvedené weby blokují, některé menší firmy přístup k těmto stránkám evidentně umožňovaly.

Turkey Blocks uvádí, že vláda obnovila přístup ke Google Drive v neděli poté, co společnost vydala příkaz ke stažení [nejspíše zmíněných dat ze svých serverů]. Obnoven byl údajně i přístup k Dropboxu.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?