Hlavní navigace

Ubuntu vymění Google za Yahoo

29. 1. 2010

Sdílet

Yahoo bude výchozím vyhledávačem v Ubuntu 10.04

Společnost Canonical, která stojí za vývojem nejpoužívanější distribuce Linuxu, překvapivě oznámila, že již od verze Ubuntu 10.04 přestane být Google výchozím vyhledávačem v integrovaném prohlížeči Mozilla Firefox. Světovou vyhledávací jedničku má nahradit skomírající Yahoo, které svého velkého konkurenta zjevně přeplatilo.

Ubuntu je, stejně jako ostatní linuxové distribuce, vyvíjeno jako open source software a nemá téměř žádné příjmy. Velkou část investic do dalšího vývoje tak Canonical hradí právě z poplatků získaných od vyhledávače Google, který platí za své přednastavení v integrovaném Firefoxu. Cena se odvíjí od počtu uskutečněných vyhledávání skrze Firefox. Google je navíc také velmi přátelský k open source myšlenkám, takže si je ideově s linuxovými operačními systémy velmi blízko.

Problémem pro oba nové smluvní partnery může být jejich ideová i geografická vzdálenost. Vyhledávač Yahoo je totiž nyní podporován technologií vyhledávače Bing, který je plně v režii Microsoftu, jehož operační systémy Windows lze považovat za protipól Ubuntu a jiných distribucí Linuxu. Yahoo je navíc orientováno spíše na americké uživatele, zatímco Ubuntu má své zastánce hlavně v Evropě.

Jestli bude nové partnerství úspěšné se uvidí nejdříve letos na jaře. Ubuntu 10.04 totiž přijde na trh v dubnu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?