Hlavní navigace

V Praze proběhla 18. konference GIS ESRI v ČR

22. 10. 2009

Sdílet

V tomto týdnu byla v prostorách Kongresového centra Praha zahájena 18. konference GIS ESRI v České republice. Jejím pořadatelem je společnost ARCDATA PRAHA, výhradní distributor produktů firmy ESRI pro ČR. Sponzorem konference se stala společnost AV MEDIA, mediálními partnery konference jsou vydavatelství Economia, (tituly Ekonom a Moderní obec), CCB (IT Systems a IT CAD s přílohou InGIS), IDG Czech (Business World, Computerworld), Springwinter (GeoBusiness), a Vesmír (Vesmír).

Konference se celkem zúčastní téměř 800 odborníků a uživatelů geografických informačních systémů (GIS), kteří mohou kromě bohatého programu navštívit i výstavu firem specializovaných na oblast GIS nebo přehlídku uživatelských posterů a internetových aplikací.

Dopolední program zahájil 21. října ve Společenském sále Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA Ve své řeči zmínil množství způsobů využití GIS v ČR a upozornil na nejzajímavější projekty. Dopoledne dále vystoupili hlavní hosté. Prvním z nich byl Jiří Čtyroký z Útvaru rozvoje hl. m. Prahy, který ukázal kromě jiného i proměny města pomocí informací získaných ze starých map. O důležité roli GIS v bezpečnostních systémech a v krizovém řízení pak hovořili Petr Berglowiec z Hasičské záchranné služby Moravskoslezského kraje a Radim Tolasz jako zástupce Českého hydrometeorologického ústavu. Tyto příspěvky byly okořeněny několika telekonferenčními vstupy. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová poté seznámila posluchače s využitím GIS při hodnocení radiační situace a nakonec vystoupil Tomáš Holenda z Ministerstva vnitra, který přiblížil projekt Digitální mapy veřejné správy.

V odpoledním programu vystoupili zástupci společnosti ESRI. Dean Angelides přednesl vizi budoucnosti geografických informačních systémů a po něm vystoupil Guenther Pichler, specialista na problematiku směrnice INSPIRE. Následoval technologický blok, kde odborníci z ARCDATA PRAHA, seznámili posluchače s novinkami v software GIS ESRI.

Po skončení technologického bloku se program rozdělil na tři sekce. Ve Společenském sále pokračoval workshopem týkajícím se technologie ArcGIS Server a vývojem vlastních aplikací. Druhá sekce byla zaměřena na digitalizaci veřejné správy a zazněly na ní přednášky zástupců Ministerstva vnitra, krajských úřadů a dalších organizací zabývajících se touto problematikou. Tématem třetí sekce byla správa inženýrských sítí a majetku. O své zkušenosti se podělili a své projekty představili např. odborníci ze společností ČEZ, Pražská Plynárenská, a Severočeské vodovody a kanalizace

Kromě přednášek je na konferenci pro návštěvníky přichystána výstava deseti firem z oblasti GIS a přehlídka uživatelských posterů a internetových aplikací. S aplikacemi se mohou návštěvníci seznámit na několika počítačích, přehlídka posterů je soutěžní a kromě odborné poroty je mohou hodnotit i návštěvníci sami. Během konference se účastníci mohou zapojit do soutěže v určování míst zobrazených na družicových snímcích. Výsledky obou soutěží budou vyhlášeny ve čtvrtek v závěrečném bloku konference.

Dále si návštěvníci mohli prohlédnout letošní novinku v sortimentu Zeměměřického úřadu, národní databázi Data200.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?