Hlavní navigace

Velká čtyřka vytvořila databázi proti projevům extremismu

6. 12. 2016

Sdílet

Evropská komise vydala v neděli prohlášení, ve kterém varovala Facebook, Microsoft, YouTube a Twitter, že musejí jednat rychleji při odstraňování nenávistného obsahu ze svých příslušných platforem. Všichni čtyři technologičtí giganti tedy právě zveřejnili, že v boji proti extremistickému obsahu budou bojovat společně systémem pro vzájemné sdílení informací.

Každá ze zapojených organizací bude přispívat do sdílené databáze obsahující násilný teroristický materiál, který je identifikován za pomoci hashů – unikátních digitálních „otisků prstů.“ Jakmile jedna ze společností identifikuje a odstraní obsah, jako jsou videa rekrutující do teroristické organizace nebo násilné teroristické obrázky, ostatní využijí hash k tomu, aby ze svých platforem odstranili stejný obsah.

Obsah, na který je program zacílen, je popsán následovně: „Nejextrémnější a nejodpornější teroristické obrázky a videa… obsah, který bude s největší pravděpodobností porušovat pravidla pro obsah všech příslušných firem.“

Prostřednictvím iniciativy nebudou sdíleny žádné osobně identifikovatelné informace a přiřazené hashe nebudou automaticky odstraňovány – každá ze společností zapojí své vlastní definice teroristického obsahu předtím, než rozhodne, zde jej vymaže. A vypadá to, že se k iniciativě brzy zapojí více partnerů.

Problémem nicméně zůstává, kdo bude určovat míru extremismu u konkrétních příspěvků, da bude toto určování objektivní a zda se z celého programu nakonec nestane šmírovací nástroj (byť – zatím – bez „sdílení osobně identifikovatelných informací“) pro odstraňování nepohodlného obsahu. Mohl by to být další krok k postupné cenzuře internetu, ačkoliv původní záměr může být sebevíc bohulibý. Jenže znáte to – cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Uvidíme.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?