Hlavní navigace

Výdaje na IT vloni v Česku klesly, zejména vinou nízkých investic do hardwaru

3. 3. 2012

Sdílet

Výdaje na IT v České republice v roce 2011 poklesly v porovnání s předchozím rokem o 2,6 % na 5,12 miliard dolarů. Trh softwaru vzrostl ze všech segmentů nejvíce, a to meziročně o 7 %.

Na druhé straně celková hodnota prodaných PC poklesla o 25 %. I přes tento vývoj zůstává český trh IT v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy na druhém místě za dvakrát větším polským a před polovičním maďarským.

V roce 2012 očekává  IDC opětovné oživení na českém trhu IT a růst o 6,8 % na téměř 5,5 miliard dolarů. Vývoj silně ovlivní makroekonomické aspekty, především vývoj HDP v regionálním kontextu, fiskální restrikce, dostupnost úvěru, míra nezaměstnanosti, výše mezd a kupní síla.

Vzhledem k nejistotě na evropských trzích a možné další recesi mnoho českých firem zaujímá konzervativní postoj k investicím do IT. Očekávání vývoje výdajů na IT jsou proto taktéž konzervativní.

V podnikové sféře IDC v roce 2012 očekává pomalejší růst výdajů na hardware než na software a služby. Řada firem v uplynulých letech silně investovala do infrastruktury a nyní se z ní snaží získat maximum dalšími investicemi do softwaru a služeb, které jim to umožní.

Nárůst objemu dat – strukturovaných i nestrukturovaných – a snaha z nich vytěžit použitelné informace vyvolává poptávku po analytických řešeních. Velké množství firem v průzkumech také uvádí, že bude významně investovat do mobilních aplikací.

„Český trh IT s určitým zpožděním kopíruje trhy západní s tim, že v regionálním kontextu střední a východní Evropy patří  obecně k premiantům z pohledu přijímání nových trendů a technologíí. Postupně se tak u nás projevují hlavní trendy jako rozmach mobilních zařízení, přechod na cloudové technologie a využívání sociálních sítí spotřebitelskou i podnikovou sférou. V letošním roce bude tento vývoj ještě zřetelnější,“ říká Vladimír Kroa, ředitel výzkumu trhu IT služeb.

„Právě nástup mobilních zařízení jako jsou chytré telefony a multimediální tablety stojí velkou měrou za poklesem trhu PC, zároveň ale také za rostoucí poptávkou po mobilním datovém připojení a rozvojem mobilních aplikací.“

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?