Hlavní navigace

Vývoj Symbianu se opět vrací do rukou Nokie

10. 11. 2010

Sdílet

Nadace Symbian Foundation, jež se poslední dva roky starala o vývoj o vývoj Symbianu licencovaného jako open-source produkt, oficiálně končí svoji dosavadní působnost. Finský gigant na oficiálním blogu Symbianu uvedl, že nadace bude od nynějška spravovat pouze licencování systému, ale samotný vývoj Symbianu do svých rukou opět přebírá Nokia.

Nokia se dle své tiskové zprávy hodlá plně zaměřit na další vývoj Symbianu a produkci širokého portfolia nových smartphonů běžících právě na tomto v současnosti stále nejrozšířenějším mobilním operačním systému. „Budoucnost Symbianu jakožto platformy nezávisí na existenci nadace. Změny, jež nadace oznámila, nebudou mít žádný vliv na výskyt nových smartphonů na zahraničním trhu“, slíbila viceprezidentka pro oblast smartphonů Joe Harlow.

Co se týká vývoje nových aplikací, Nokia se rozhodla pro vývojové prostředí Qt, od nějž si slibuje vyšší a rychlejší vývoj Symbianu jakožto platformy. Přechodem na Qt Nokia sleduje rovněž zajištění kompatibility s nadcházejícími verzemi Symbianu a rovněž možnost častějšího vydávání updatů tohoto operačního systému. Zatím však můžeme pouze spekulovat, zda nové verze Symbianu dokážou napravit poskvrněnou reputaci tohoto OS, neboť v posledních letech markantně ztrácel svůj podíl na trhu na úkor stále oblíbenějšího Androidu nebo iOS.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?