Hlavní navigace

Wi-Fi technologie slaví čtvrt století od svého vzniku

24. 5. 2010

Sdílet

Rozhodnutí amerického regulátora podnítilo regulační úřady po celém světě, aby přijaly podobná pravidla, což vedlo k bezprecedentnímu nárůstu instalací Wi-Fi sítí a bezdrátových internetových zařízení, jehož jsme dnes svědky.

Wi-Fi zásadně změnilo způsob, jakým lidé komunikují, a bezpochyby přineslo masové rozšíření on-line připojení. Umožnilo pracovat na pláži, na zahradě, ve vlaku nebo pružně střídat pracovní místa mezi čtyřmi stěnami kanceláře. Wi-Fi tak přispělo k rozvoji globalizace, protože přineslo firmám mobilitu a flexibilitu pro práci z téměř libovolného místa na světě. Wi-Fi předznamenalo také příchod digitální domácnosti, propojující spoustu hudebních, herních  mobilních zařízení. Přináší zákazníkům lepší konektivitu a flexibilitu přístupu k multimediálnímu obsahu z libovolného místa domu, protože nejsou omezeni kabelovým připojením.

„Dnes je pro mnoho lidí nepředstavitelné, že by se měli obejít bez Wi-Fi, protože se stalo integrální součástí jejich každodenního soukromého i pracovního života,” říká v této souvislosti Kevin Wen, prezident společnosti D-Link Europe. „V posledních letech se Wi-Fi dobře uplatnilo i díky nárůstu popularity smart telefonů a mobilních herních zařízení a také tím, že veřejné i soukromé Wi-Fi hotspoty nabízejí stále lepší on-line připojení než 3G a ostatní technologie pro připojení k internetu. Cesta vývoje Wi-Fi byla doposud velmi dynamická a vzrušující a přísliby do budoucna ukazují, že tento trend bude i dále pokračovat, jelikož požadavky na časově a místně neomezený přístup k Internetu nevykazují žádné známky útlumu.”

Klíčová data z historie Wi-Fi:

•    1985 – FCC vydal rozhodnutí povolit nelicencovaný přístup do frekvenčního pásma pro bezdrátovou komunikaci

•    1990 – Byla ustavena nová komise IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), pověřená vytvářením oficiálního standardu 802.11

•    1997 – IEEE představila standard 802.11 pro bezdrátové Ethernetové sítě

•    1999 – IEEE ratifikoval standard 802.11b, který podporoval maximální propustnost 11 Mb/s

•    1999 – V tomto roce byl poprvé komerčně použit termín „Wi-Fi“ (Wireless Fidelity). Tento termín byl vytvořen konzultační firmou Interbrand a využíval podobnosti s již dlouho existujícím označením „Hi-Fi“ (High Fidelity), který symbolizoval kvalitu audio zařízení

•    2003 – Byl zaveden standard 802.11g, který podporoval maximální propustnost 54 Mb/s

•    11. září 2009 – Byl ratifikován standard 802.11n, který dosahuje propustnosti až 300 Mb/s

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?