Hlavní navigace

Windows 95 na Apple Watch? Funguje to!

2. 5. 2016

Sdílet

Je až neuvěřitelné, jak se svět technologií za poslední dvě dekády změnil. V roce 1995 měl výkonný procesor 100 MHz, monitory aby člověk stěhoval ještěrkou a Windows 95 jsou pro spoustu lidí na celém světě první věcí, která jim naskočí na mysl, když se zmíní právě tento rok.

Nick Lee z firmy vyvíjející mobilní aplikace Tendigi Studios se rozhodl vrátit se v čase a „hacknul“ své hodinky Apple Watch, tak, aby na nich mohl běžet jeden z nejpřelomovějších operačních systémů od Microsoftu.

Aby to celé fungovalo, portoval Lee do hodinek emulátor Bochs x86 a použil techniku, která umožňuje „záplatovat určité soubory v rámci aplikace WatchKit tak, aby načítaly vaši vlastní aplikační kód namísto kódu Applu.“ Pak do této aplikace vložil diskový obraz Windows 95 a projekt byl hotový.

Praktické? Nikoliv. Ale jak to vypadá v praxi?

Přestože jsou Apple Watch mnohem výkonnější než počítače typické pro polovinu 90. let, trvá na nich načtení systému mnohem déle (přibližně hodinu). Důvodem je využití x86 emulátoru jako nadstavbu hardwaru Watch.

Není to poprvé, co Lee takto experimentoval a spustil na svých Apple Watch starý operační systém. Již dříve na hodinky dostal Mac OS 7.5.5 - platformu od Applu z roku 1996. Jestliže si Windows 95 na chytrých hodinkách chcete vyzkoušet sami, stáhněte si zdrojový kód z GitHubu, nicméně jisté soubory si k tomu budete muset sehnat sami.

Zdroj: PCWorld.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?