Hlavní navigace

Windows Defender bude brzy detekovat „čistící“ scareware

1. 2. 2018

Sdílet

Počínaje 1. březnem budou Windows Defender a další bezpečnostní produkty Microsoftu klasifikovat programy zobrazující „nátlakové zprávy“ či oznámení jako nechtěný software. Takové programy budou po samotné detekci odstraněny ze systému uživatele.

Je pravděpodobné, že jste se s takovými programy v praxi setkali i vy. Jde o útočný software, který sám sebe často označuje slovy „cleaner“ (čistič) nebo „optimizer“ (optimalizátor?) v kombinaci se slovy „bezplatný“ nebo „zdarma“ (free). Takové programy pak „skenují“ váš počítač a hledají v něm viry nebo chyby, a následně využívají znepokojující, nátlakové zprávy, které mají uživatele vystrašit natolik, aby si zakoupili prémiovou verzi programu a „vyřešili“ tím vykonstruované problémy.

Ve skutečnosti jde často jen o podvod, který má z vystrašených uživatelů vytáhnout peníze. Takové programy často samy bývají škodlivým malwarem.

Námitky Microsoftu vůči takovým programům souvisejí s jejich tlakem na zákazníka, který tak může zbytečně utrácet.

Společnost tak nově definovala pojem „nátlakový software“, který nově splňuje mimo jiné následující charakteristiku:

  • Informuje o chybách v systému uživatele přehnaným nebo znepokojujícím způsobem a po uživateli požaduje, aby za chyby nebo problémy platil penězi nebo provedl jiné akce typu účasti v průzkumu, stažení souboru, přihlášení k odběru newsletteru a podobně.
  • Naznačuje, že nahlášené chyby nebo problémy nelze vyřešit jiným způsobem.
  • Po uživateli požaduje, aby jednal v rámci omezeného časového údobí, jinak údajný problém nevyřeší.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?