Hlavní navigace

Windows Intune poprvé umožní spravovat mobily i tablety

26. 6. 2012

Sdílet

Windows Intune dosud dovolovala spravovat přes internet počítače bez nutnosti serverové infrastruktury, provádět na dálku instalace a bezpečnostní aktualizace nebo poskytovat uživatelům vzdálenou pomoc.

Třetí generace přináší řadu vylepšení, například dlouho poptávanou podporu mobilních zařízení a tabletů, samoobslužný portál s podnikovými aplikacemi nebo nové možnosti v oblasti definic skupin uživatelů i zařízení.

„Díky integraci další verze Windows Intune s produkty Windows Server Active Directory a Microsoft Exchange Server mohou firemní IT oddělení spravovat mnoho nových mobilních zařízení, včetně těch, která nejsou ve vlastnictví firmy a zaměstnanci si je přinesou na pracoviště například z domova,“ říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

Windows Intune umožňuje pro mobilní zařízení nastavovat bezpečnostní politiky, vynutit si ochranu zařízení a dat heslem či šifrováním nebo zakázat stahování e-mailových příloh. Na dálku je možné rovněž instalovat aplikace či mobilní zařízení vymazat v případě, že by hrozilo jeho zneužití po ztrátě či krádeži (pokud tuto funkci operační systém daného zařízení podporuje).

Spravovat je možné kterékoliv mobilní zařízení či tablet využívající Exchange ActiveSync, ať už jde o zařízení se systémem Windows Phone, iOS či Android.

Další novinkou je přítomnost samoobslužného firemního portálu. Portál je k dispozici všem firemním uživatelům a nabízí jim přístup k ověřeným aplikacím, softwaru a instalačním balíčkům připraveným k přímé instalaci správcem infrastruktury. Každý uživatel se také může podívat na seznam zařízení, ze kterých přistupuje k firemním prostředkům, nebo vyřešit na dálku nějaký uživatelský problém s využitím pomoci či vzdáleného přístupu IT oddělení.

Novinkou třetí generace Windows Intune je i větší zaměření na uživatele namísto soustředění se na zařízení. Dochází tak k těsnějšímu provázání s dalšími cloudovými službami Microsoftu jako Windows Azure či Office 365, které nyní s Windows Intune sdílejí jednotnou platformu pro správu identit. Nový je také portál pro správu, který umožňuje z jediného centrálního místa spravovat předplatné, přidávat či odebírat uživatelské licence, dokupovat dodatečné služby typu většího úložiště a podobně.

Přímo z portálu pro správu je rovněž možné pracovat s uživatelskými účty. Uživatelé či zařízení je možné díky integraci s Active Directory automaticky přidávat do takzvaných dynamických skupin dle zvolených atributů. Výhodou třetí generace služby Windows Intune je i to, že si lépe poradí s instalací větších balíčků software na spravované počítače, která je díky technologii optimalizace šířky přenosového pásma a datových toků rychlejší a plynulejší.

Windows Intune je k dispozici kompletně v češtině a může být použit pro správu klientských počítačů využívajících Windows 7 Professional a vyšší, Windows Vista Business a vyšší či Windows XP Pro. Cena služby nadále zůstává na 11 eurech na měsíc a počítač.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?