Hlavní navigace

Wowd: Nový internetový vyhledávač využívající kolektivní inteligenci

1. 11. 2009

Sdílet

Internetový vyhledávač Wowd je nyní v beta verzi dostupný z adresy www.wowd.com a jeho fungování je spojeno s komunitou, která určuje, které stránky jsou zajímavé a které nikoliv. Členové této komunity si totiž mohou stáhnout speciální aplikaci do svého prohlížeče (ta je dostupná pro Windows, Linux a Mac OS), pomocí které hlasují o jednotlivých stránkách, jako je tomu např. u služeb Digg nebo u českého Linkuj.

Tím se generuje hodnota, určující popularitu navštívených stránek a zakladatel Wowd, Boris Agapiev k tomu říká, že na rozdíl od klasických vyhledávačů, kde jsou strojově vypočítávány váhy a "page ranky" dle různých kritérií zde přichází ke slovu kolektivní inteligence, která přenáší možnost rozhodování zpět na lidské jedince místo strojů.

Zjevnou nevýhodou však v tomto případě bude velké množství stránek s nulovou popularitou, pro které nikdo z komunity Wowd nehlasoval a výsledky vyhledávání proto budou úzce záviset na velikosti zmíněné komunity a aktivitě jejích členů. I když tedy pravděpodobně nepůjde o počin, který by výrazně zasáhl do souboje gigantů na tomto trhu (Google vs. Microsoft a Yahoo), přináší Wowd zajímavé ideje, které rozhodně stojí za povšimnutí.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?