Hlavní navigace

Zakladatel webu WikiLeaks Julian Assange opět promluvil

20. 8. 2012

Sdílet

Zakladatel webu WikiLeaks má rozhodně na adresu americké vlády a Baracka Obamy co sdělit. Julian Assange včera promluvil z balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. Společně s davem asi dvou set lidí činila posluchačstvo také četná skupina policejních příslušníků stejně tak jako novinářů, fotografů a televizních reportérů.

Assange vyzval amerického prezidenta, aby ukončil akce zaměřené proti webu WikiLeaks, jež označuje za „hon na čarodějnice“.  Naléhal taktéž na americkou vládu, aby propustila Bradleyho Manninga, vojáka souzeného za napomáhání nepříteli tím, že serveru WikiLeaks poskytl tajné dokumenty obsahující diplomatické zprávy.

Ve čtvrtek Ekvádor oznámil, že Assangovi poskytne politický asyl. 41letý Australan tak nebude moci být vydán do Švédska, kde čelí podezření za spáchání sexuálního deliktu. Na ekvádorské ambasádě se Assange ukrývá již od června, kdy londýnský soud zamítl jeho odvolání proti vydání do rukou švédské jurisdikce. Tam by mohl před samotným soudním procesem čelit až roku v samovazbě a v případě, že by byl shledán vinným, by mohl být následně odsouzen až ke čtyřem rokům za mřížemi. Mimo to Assangovi hrozí také vydání do USA, kde by byl souzen za špionáž.

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?