Hlavní navigace

Zřejmě nejvýkonnější komerční server představila IBM – mainframe integrovaný s blady

27. 7. 2010

Sdílet

Nový systémový design kombinuje nový mainframový server zEnterprise s novými technologiemi zEnterprise BladeCenter Extension a zEnterprise Unified Resource Manager, které umožňují správu pracovních úloh na platformách System z, vybraných Power7 a System x serverech.

Díky tomu mohou zákazníci spravovat systémové prostředky zEnterprise System jako jediný systém a rozšířit obvyklé vlastnosti mainframu včetně vysoké spolehlivosti, spravovatelnosti a zabezpečení i na pracovní úlohy běžící na dalších systémech.

Blade servery uvnitř zEnterprise BladeCenter Extension, které mohou být spravovány jako zdroje mainframu, se integrují s platformou System z a umožňují provozovat desítky tisíc hotových komerčních aplikací. V průběhu tohoto roku IBM také uvede na trh zEnterprise BladeCenter Extension, které bude podporovat IBM Power7 blady s operačním systémem AIX, IBM verzí operačního systému Unix. IBM rovněž představilo Smart Analytics Optimizer, který urychluje zpracování komplexních analytických úloh při nižších nákladech na transakci.

Software Unified Resource Manager je podle tvůrců první firmware svého druhu, který integruje prostředky různých platforem jako jediný virtualizovaný systém a poskytuje funkce jednotné správy pro zEnterprise. Na plně nakonfigurovaném clusteru systémů zEnterprise lze tak spravovat více než 100 000 virtualizovaných serverů jako jediný systém.

zEnterprise System byl podle IBM navržen jako reakce na zásadní problém podnikových datových center – „chaos“ nesourodých technologií přidávaných postupem času pro konkrétní aplikace, které operují v silech, často mezi sebou nedokážou v reálném čase komunikovat a jejich správa vyžaduje samostatné týmy odborníků a zvláštní softwarové nástroje. Tento dlouhotrvající problém však způsobil zvýšení nákladů a složitosti prostředí, doprovázené navíc nárůstem sofistikovanějších a datově náročnějších pracovních úloh v čím dál propojenějším světě.

zEnterprise bude pro zákazníky z České republiky dostupný od poloviny září tohoto roku a jeho distribuce bude probíhat přímým prodejem přes obchodní zástupce IBM Česká republika.

Popis zEnterprise 196 podle výrobce:

Centrální server systému zEnterprise může obsahovat až 96 mikroprocesorů, které jsou taktovány na 5,2 Ghz a dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu.Nová mikroprocesorová technologie obsahuje nový software pro optimalizaci výkonu datově náročných úloh, jenž dosahuje až 60% zlepšení u datově náročných a Java úloh.

Nový systém také nabízí o 60 % větší kapacitu než jeho předchůdce System z10 a přitom má zhruba stejnou spotřebu elektřiny. Klienti, kteří zvolí Linux na platformě System z, mohou vytvořit a nasadit jeden virtualizovaný server za méně než dolar na den. Náklady na provoz srovnatelných pracovních úloh Oracle na zEnterprise 196 ve srovnání se systémy x86 stojí o 74 % méně.

Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo inovacemi návrhu mikroprocesorů, 45nm křemíkovou technologií, efektivnější konverzí a distribucí elektřiny a také vyspělými senzory a firmwarem chlazení, který sleduje a provádí úpravy podle faktorů prostředí včetně teploty, vlhkosti a dokonce i hustoty vzduchu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?