Hlavní navigace

Zruinuje Bing celý Microsoft?

24. 6. 2009

Sdílet

Microsoft investuje až 11 miliard do Bingu

 

Microsoft má plán. Chce se stát nejen softwarovým, ale také internetovým obrem. V dnešní době mu ani nic moc jiného nezbývá. Operační systémy jak je známe dnes a jak na nich Microsoft vydělává obrovské peníze, mohou relativně brzy přestat existovat. Mluví se o takzvaném "cloud computingu", kdy by vše mohlo být provozováno na vzdálených serverech. A aby na takové služby bylo možné zákazníky lákat, je zapotřebí vytvořit silnou platformu, jakou má například Google, který je v internetovém vyhledávání, ale i dalších webových službách zcela dominantní.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer tak akcionářům společnosti odhalil postup, jakým by rád Bing udělal opravdu konkurenceschopnou internetovou platformou. Jeho výhled čítá pět zásadních roků. Po dobu jejich trvání by do Bingu mělo putovat 5-10% provozního příjmu Microsoftu. To je v celkovém součtu obrovská částka, odhadovaná na 5,5-11 miliard amerických dolarů. 

Výsledek navíc není jistý - a Microsoft to dobře ví. Do svých internetových služeb totiž postupně nasypal už 8 miliard dolarů a zatím bezvýsledně. Tentokrát to ale má být jiné. Otázkou je, zda skutečně bude - v době hospodářské recese to pro firmu může mít zásadní důsledky. Pokud se Bing nepovede skutečně dobře etablovat, bude to znamenat ztrátu významné účetní položky a problémy do budoucnosti.

Navíc Microsoftu může ujet vlak v dalších technologických oblastech, které se mohou znenadání objevit a ukázat se jako zásadní. Microsoft ale bude zcela pohlcen Bingem, a tak nebude mít finance na jejich případný rozvoj v jiných oblastech. Steve Ballmer nicméně poukazuje na to, že i do herní konzole Xbox bylo třeba zpočátku sypat obrovské sumy a dnes na ní společnost dobře vydělává.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?